Šajā kārtībā paredzēts noteikt to, kā slimnīca uzņem un izvērtē nepilngadīgu pacientu, nepieciešamības gadījumā iesaistot tiesu un nodrošinot nepārtrauktu atbalstu jauniešiem ar pārmērīgu, kaitējošu vielu lietošanas traucējumiem vai ar konstatētu atkarību.
Izmaiņas likumā paredz, ka 72 stundu laikā kopš uzņemšanas slimnīcā ārsts sadarbībā ar kompetentajām iestādēm izvērtēs risku un nepieciešamības gadījumā varēs lemt par tiesas iesaisti. Tai būs jāapstiprina ārsta lēmums par obligātas ārstēšanas nepieciešamību, ja atkarību izraisošu vielu lietotājam būs noteikts augsts medicīniskais risks, taču pacients atsakās no turpmākas ārstēšanas.
Ārstējošais ārsts būs tiesīgs lemt, kurā brīdī nepilngadīgais ir pārvietojams uz citu ārstniecības iestādi ārstēšanas kursa turpināšanai. Šāda kārtība nepieciešama, jo laiks dažādu atkarību izraisošo vielu ārstēšanai var būt atšķirīgs, kā arī nepilngadīgajam var būt arī citas somatiskās saslimšanas, kuru ārstēšanu nepieciešams nodrošināt, norādījuši likumprojekta autori.
Likuma grozījumi arī paredz noteikt, – ja nepilngadīgais patvaļīgi pametis ārstniecības iestādi – slimnīca to paziņo Valsts policijai, kurai būs jānodrošina nepilngadīgā nogādāšana atpakaļ.
Paredzēts, ka šī kārtība stāsies spēkā šī gada 1.jūlijā, un tā pagaidām attieksies uz Bērnu klīnisko universitātes slimnīcu, slimnīcu “Ģintermuiža” un Bērnu psihoneiroloģisko slimnīcu “Ainaži”, kur līdz 2027.gada 30.jūnijam tiks īstenots pilotprojekts.
Kā norādījis tiesībsargs un secināts arī vairākās Cilvēktiesību komisijas sēdēs, līdz šim praksē šis piespiedu ārstēšanas mehānisms nepilngadīgām personām nebija īstenojams, tādēļ komisija nolēma to labot, uzsver Saeimas Cilvēktiesību un sabiedrisko lietu komisijas priekšsēdētāja Leila Rasima. Viņa norāda, ka ir jānodrošina pilnvērtīgs obligātās ārstēšanas mehānisms, vienlaikus aizsargājot paša jaunieša labākās intereses.
Saeima pērn novembrī noteica Ministru kabinetam līdz šī gada martam izvērtēt valstī esošās ārstniecības un atbalsta sistēmas efektivitāti un atbilstību jauniešiem ar atkarībām. Likumprojektu izstrādāja Veselības ministrija starpinstitūciju darba grupā.
Lai likuma izmaiņas stātos spēkā, tās vēl otrajā un trešajā lasījumā jāpieņem Saeimā.