FOTO: Freepik.
Stājoties spēkā grozījumiem Ārstniecības likumā, paredzēta kārtība, kā nepilngadīgajam, kas nonācis stacionārā alkohola, narkotisko, psihotropo vai toksisko vielu ietekmē, tiek noteikta obligātā narkoloģiskā ārstēšana bez personas piekrišanas.
Saskaņā ar grozījumiem stacionārā ārstniecības iestāde, kurā bērns nonācis reibumā, narkologs vai atkarību psihiatrs, vai psihiatrs, vai bērnu psihiatrs 72 stundu laikā izvērtēs atkarību izraisošās vielas lietošanas riskus nepilngadīgā veselībai un dzīvībai, kā arī sociālos riskus, kas var ietekmēt ārstēšanas rezultātu, un lems par turpmākās ārstēšanas nepieciešamību.
Izvērtējot riskus, ārstniecības iestādei ir tiesības vērsties sociālajā dienestā, bāriņtiesā vai Valsts policijā, kam nekavējoties jāsniedz ārstniecības iestādei pieprasītā informācija.
Lēmums par nepilngadīgā obligāto narkoloģisko ārstēšanu stacionārā bez viņa piekrišanas tiek pieņemts, ja ārstniecības iestādes ārstu konsīlijs, kura sastāvā ir arī narkologs vai atkarību psihiatrs, vai psihiatrs, vai bērnu psihiatrs, konstatē divus kritērijus:
Ja pieņemts lēmums par nepilngadīgā obligāto narkoloģisko ārstēšanu stacionārā bez viņa piekrišanas, ārstniecības iestādei par to nekavējoties jāpaziņo nepilngadīgajam un viņa pārstāvim.
Lēmums kopā ar ārstniecības iestādes rīcībā esošajiem dokumentiem, kas pamato nepilngadīgā obligātās narkoloģiskās ārstēšanas nepieciešamību, nekavējoties jānosūta rajona (pilsētas) tiesai (atbilstoši ārstniecības iestādes atrašanās vietai), izmantojot elektroniskās saziņas līdzekļus.
Saskaņā ar grozījumiem tiesa, lemjot par ārstu konsīlija lēmuma apstiprināšanu, nekavējoties informē prokuratūru, ārstniecības iestādi, nepilngadīgo, kurš sasniedzis 14 gadu vecumu, un viņa pārstāvi par iesniegto materiālu izskatīšanas dienu, laiku, vietu un formu.
Juridiskās palīdzības sniegšanai tiesa nekavējoties uzaicina advokātu atbilstoši attiecīgās tiesas darbības teritorijas advokātu dežūru grafikam.
Tiesu administrācija samaksu par advokāta sniegto juridisko palīdzību un ar juridiskās palīdzības sniegšanu saistītos atlīdzināmos izdevumus sedz atbilstoši normatīvajiem aktiem, kuri nosaka samaksas apmēru par valsts nodrošināto juridisko palīdzību civillietās, neņemot vērā tajos noteiktos ierobežojumus attiecībā uz valsts nodrošinātās juridiskās palīdzības veidu apjomiem, un saskaņā ar paredzēto kārtību.
Tiesa ārstniecības iestādes noteikto lēmumu un tam pievienotos dokumentus izskata pēc iespējas ātrāk, bet ne vēlāk kā 72 stundu laikā pēc to saņemšanas mutvārdu procesā slēgtā tiesas sēdē ārstniecības iestādē, kurā pacients ievietots, vai attālināti videokonferences režīmā. Sēdē piedalās ārstniecības iestādes pārstāvis, nepilngadīgā pārstāvis, prokurors un advokāts. Tiesības piedalīties ir arī nepilngadīgajam.
Saskaņā ar grozījumiem tiesas lēmums izpildāms nekavējoties un pārsūdzība neaptur lēmuma izpildi.
Stacionārajai ārstniecības iestādei, kurā nepilngadīgais nonācis alkohola, narkotisko, psihotropo vai toksisko vielu ietekmē, pēc tiesas lēmuma jānodrošina nepilngadīgā transportēšana uz pakalpojuma saņemšanas vietu.
Grozījumu pārejas noteikumi paredz, ka līdz 2027. gada 30. jūnijam šīs kārtības īstenošanā pilotprojekta veidā tiks iesaistīta tikai Bērnu klīniskā universitātes slimnīca, slimnīca “Ģintermuiža” un bērnu psihoneiroloģiskā slimnīca “Ainaži”.