Dīkstāve – kad to apmaksā, kad neapmaksā

J
jautā:
14. jūnijā, 2018
Dace

Labdien! Sakarā ar pēdējā brīža notikumiem vienā no populārākajiem restorānu tīkliem vēlējos noskaidrot sekojošo – vai uzņēmuma saimnieciskās darbības apturēšanas gadījumā darba devējam ir pienākums maksāt darba samaksu par laiku, kurā uzņēmums piespiedu kārtā neveic nekādu saimniecisko darbību (jo darbinieki neveic savu ikdienas darbu šī iemesla dēļ)? Vai šādā situācijā darbiniekam pienākas kāda samaksa, pabalsts, kompensācija? It īpaši, ja darbinieks atrodas uz slimības lapas, vai slimības pabalsta izmaksu ietekmē uzņēmuma saimnieciskās darbības piespiedu apturēšana? Paldies!

A
atbild:
17. jūlijā, 2018
Valsts darba inspekcija
Zaiga Strode, Darba tiesību nodaļas vadošā juriskonsulte

Jūsu aprakstītā situācija atbilst dīkstāvei, kuras laikā darbinieka saistība uzskatāma par izpildītu un darba devējam ir pienākums izmaksāt Darba likuma 74. panta trešajā daļā noteikto atlīdzību arī tad, ja darba devējs darbinieku nenodarbina vai arī neveic darbinieka saistības izpildījuma pieņemšanai nepieciešamās darbības (dīkstāve). Par dīkstāvi, kas radusies darbinieka vainas dēļ, viņš atlīdzību nesaņem.