Būvdarbu veikšana ir jāsaskaņo ar zemes īpašnieku

J
jautā:
19. jūlijā, 2017
Anžela

Ja daudzdzīvokļu mājas iedzīvotāji uzcēla bez jebkādas tehniskas dokumentācijas kanalizācijas sistēmu, ūdens pieslēgumus, būvē koka šķūņus, nojauc viņiem nepiederošas būves, vienkārši paziņo par vēl plānotiem darbiem, kā pareizi jārīkojas zemes īpašniekam, kādas man ir tiesības nobremzēt šo patvaļību? Pašvaldība un policija ir iedzīvotāju pusē, man saka, ka viss ir likumīgi, vienkārši dokumenti ir nozaudēti un – ja jums kaut kas nepatīk, brauciet prom!

A
atbild:
20. jūlijā, 2017
Rīgas pilsētas būvvalde
Ilze Žūka, sabiedrisko attiecību projektu vadītāja

Tā kā nav norādīta nedz pilsēta, nedz konkrēta adrese, var sniegt tikai vispārīgu skaidrojumu.

Ņemot vērā, ka Civillikuma 927. pants nosaka, ka īpašums ir pilnīgas varas tiesība par lietu, t.i., tiesība valdīt un lietot to, iegūt no tās visus iespējamos labumus, ar to rīkoties un noteiktā kārtā atprasīt to atpakaļ no katras trešās personas ar īpašuma prasību, un Civillikuma 1039. pants paredz, ka īpašnieks var aizliegt visiem citiem ietekmēt viņa lietu, kā arī to lietot vai izmantot, kaut arī viņam pašam no tā nerastos nekāds zaudējums, tad būvdarbu veikšana ir jāsaskaņo ar zemes īpašnieku. Izņēmuma gadījumi var būt noteikti likumā, piemēram, Enerģētikas likumā ir paredzētas iespējas veikt būvniecību uz zemes gabala, tikai informējot zemes īpašnieku, kā arī būvniecību bez zemes īpašnieka saskaņojuma varētu veikt, ja pastāv kāds civiltiesiska rakstura dokuments, piemēram, nomas līgums, kurā ir noteiktas tiesības veikt būvdarbus bez zemes īpašnieka piekrišanas.