Kopš 2025. gada sākuma Latvijas vēstniecība Polijā ir saņēmusi ziņas jau par 25 aizturētiem Latvijas valstspiederīgajiem, Latvijas vēstniecība Ungārijā par pieciem, savukārt pa vienam aizturēšanas gadījumam reģistrēti arī Horvātijā, Lietuvā un Itālijā. Tas nozīmē – kopš gada sākuma saņemtas ziņas kopumā par 33 aizturētiem Latvijas valstspiederīgajiem.
Ārlietu ministrijas infografika.
Lai gan vervētāji sola, ka darba pienākumos ietilpst preču pārvadāšana, realitātē darbiniekiem liek Eiropas Savienības teritorijā nelegāli ievest imigrantus no Irānas, Sīrijas un citām trešajām valstīm. Tas ir noziedzīgs nodarījums, par kura izdarīšanu personām draud aizturēšana un tiesāšana valstī, kurā noziegums izdarīts, un sodi par imigrantu nelegālu pārvadāšanu ir bargi. Piemēram, Polijā par šo noziegumu tiek paredzēts astoņus gadus ilgs cietumsods.
Ārlietu ministrija stingri aicina Latvijas valstspiederīgos rūpīgi izvērtēt jebkuru darba piedāvājumu ārvalstīs un nepiekrist nepārbaudītu darba devēju solījumiem iegūt vieglu peļņu, jo aiz tā var slēpties nodoms veikt noziedzīgus nodarījumus. Gadījumos, ja, veicot darba pienākumus, rodas šaubas par to, vai pārvadāt pasažierus ir legāli, Ārlietu ministrija aicina pirms personu transportēšanas vienmēr pārliecināties par savā transportlīdzeklī esošo personu identitāti un uzturēšanās tiesībām Eiropas Savienībā.
Atgādinām, ka sabiedriskā transporta, taksometru un citu transportlīdzekļu vadītājiem ir pienākums ievērot Latvijas Republikas un citu valstu likumus. Jebkādas darbības, kas saistītas ar nelegālo migrantu pārvietošanu vai atbalstu tiem, kas nelikumīgi uzturas Latvijas vai citās Eiropas Savienības dalībvalstu teritorijās, ir pretlikumīgas un krimināli sodāmas.
Ja rodas aizdomas, ka tiek piedāvāts veikt nelikumīgas darbības, aicinām ar iesniegumu vērsties tuvākajā policijas iecirknī.
Personas, kuras nonākušas ārkārtējā situācijā ārvalstīs, aicinām sazināties ar Ārlietu ministrijas Konsulārā departamenta diennakts dežurantu pa tālruni: +371 26337711 vai e-pastu: palidziba@mfa.gov.lv. Aktuālā informācija ieejama arī šeit.
FAKTI
- Kopš 2025. gada sākuma Polijā, Ungārijā, Horvātijā, Lietuvā un Itālijā saņemtas ziņas par 33 aizturētiem Latvijas valstspiederīgajiem.
- 2024. gadā Ungārijā, Slovēnijā, Horvātijā un Polijā tika aizturēts 21 nelegālo migrantu pārvadātājs no Latvijas (2022. gadā – 42, 2023. gadā – 55).
- Vidējais aizturētās personas profils ir 20–40 gadus vecs vīrietis, kurš ar Latvijā vai kādā citā valstī nomātu mikroautobusu vai vieglo automašīnu ir vedis migrantus uz kādu no Eiropas Savienības dalībvalstīm (piemēram, uz Poliju, Vāciju vai Austriju).
- Tāpat bieži nelegālie migranti tiek vesti no Latvijas–Krievijas, Latvijas–Baltkrievijas, Lietuvas–Baltkrievijas un Polijas–Baltkrievijas pierobežas teritorijām.
- Aicinājumu transportēt migrantus var izteikt arī darba devējs vai personas, kuram uzticas.
- Darba piedāvājumi nereti ir publicēti portālā irdarbs.lv, kā arī Telegram grupās.
- Nereti minētā darba veikšanai nozieguma organizētāji izvēlas personas bez iepriekšējas sodāmības, jauniešus, sievietes un pensionārus.
Ārlietu ministrijas infografika.
Aizturētajiem un viņu tuviniekiem jāņem vērā, ka Latvijas diplomātiskā un konsulārā pārstāvniecība nevar:
- iejaukties ārvalsts tiesu, policijas un tiesību aizsardzības iestāžu darbībā, ja Latvijas valstspiederīgais ārvalstī ir izdarījis likumpārkāpumu;
- sniegt juridiskas konsultācijas un advokāta pakalpojumus;
- sniegt tulka pakalpojumus.
! Ikvienam aizturētajam ārvalsts, kurā persona aizturēta, nodrošina advokātu un nepieciešamības gadījumā arī tulku. Ja personu neapmierina piešķirtais advokāts vai tulks, vēstniecība var nosūtīt pieejamo advokātu un tulku sarakstu, tomēr lēmumu par konkrēta pakalpojuma sniedzēja izvēli pieņem pats aizturētais un viņa tuvinieki.