DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
26. janvārī, 2024
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Ekonomika

Pērn muitas kontroles pasākumu rezultātā novērsti vairāk nekā 14 500 pārkāpumu 

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Muitas pārvaldes pamatuzdevums ir nodrošināt sabiedrības un tirgus aizsardzību, uzraugot un kontrolējot preču plūsmu pāri Eiropas Savienības (ES) ārējai robežai. Saspringtā ģeopolitiskā situācija ir būtiski ietekmējusi muitas darbu – no brīža, kad ES noteica ierobežojošos pasākumus pret Krieviju un Baltkrieviju, muita veic pastiprinātu kontroli saistībā ar sankciju piemērošanu. 50 % no visām kontrolēm pērn tika veiktas sankciju risku mazināšanai.  

2023. gadā VID Muitas pārvalde dokumentu un muitas fiziskās kontroles rezultātā 2175 gadījumos liedza noformēt muitas procedūras sankcijām pakļautu preču kravām, tajā skaitā 1732 gadījumos novērsa sankcijām pakļautu preču izvešanu no ES uz Krieviju un Baltkrieviju, bet 443 gadījumos liedza tās ievest ES no Krievijas un Baltkrievijas.  

VID Muitas pārvalde liedza importēt ES tādas sankcijām pakļautas preces kā lopbarību, koksnes kurināmo, kokmateriālus, saplāksni un citu preču kravas. Tāpat muita novērsa mēģinājumus izvest dažādas elektroierīces, iekārtas, transportlīdzekļu rezerves daļas, metālizstrādājumus, kā arī luksusa preces, kas pārsniedz noteikto robežvērtību, piemēram, vieglos auto un citas preces.   

Muitas kontroles rezultātā konstatējot noziedzīga nodarījuma pazīmes, lietas materiāli tiek nodoti VID Nodokļu un muitas policijas pārvaldei lēmuma pieņemšanai par kriminālprocesa uzsākšanu. Pamatojoties uz VID Muitas pārvaldes nosūtītajiem materiāliem, par sankciju pārkāpumiem pagājušajā gadā VID Nodokļu un muitas policijas pārvalde uzsāka 144 kriminālprocesus, 2022. gadā – 114 kriminālprocesus.  

Papildus pērn 5614 gadījumos VID Muitas pārvalde konstatēja sankcijām pakļautas preces fizisko personu transportlīdzekļos, bagāžā un pasta sūtījumos, kā arī personām liedza izvest skaidru naudu ES oficiālajās valūtās.  

Kopā 2023. gadā VID Muitas pārvalde novērsa 7789 pārkāpumus saistībā ar ierobežojošo pasākumu, kas noteikti pret Krieviju un Baltkrieviju, neievērošanu.  

Vienlaikus robežšķērsošanas vietās tika veikta kontrole, lai novērstu akcīzes preču kontrabandu. 2023. gadā tika izņemti 7,6 miljoni kontrabandas cigarešu (par 56 % mazāk nekā 2022. gadā) un citi smēķēšanas produkti, piemēram, 23 kg ūdenspīpju tabakas, 6,6 kg karsējamās tabakas. Kontroles rezultātā konstatēti 8862 litri degvielas (2,8 reizes vairāk nekā 2022. gadā) un 1170 litri alkoholisko dzērienu (par 31,8 % vairāk nekā 2022. gadā).   

Pagājušajā gadā muitas amatpersonas konstatēja 75 pārkāpumus, kas saistīti ar skaidras naudas nedeklarēšanu. Nedeklarētās vai nepilnīgi deklarētās naudas kopēja summa, pārrēķinot eiro, bija 1,5 miljoni eiro.  

Savukārt 230 gadījumos tika atklātas kravas un sūtījumi ar viltotām precēm, kopā konstatētas 231 365 vienības viltotu preču.  

VID Muitas pārvaldes amatpersonām atklājot narkotisko un psihotropo vielu kontrabandu, 2023. gadā tika uzsākti 125 kriminālprocesi. Papildus tam VID muitas amatpersonas veica aizdomīgu pasta sūtījumu kontroli, un 99 gadījumos personas pēc muitas uzaicinājuma neieradās uz sūtījuma atvēršanu, līdz ar to aizdomīgie pasta sūtījumi tika nodoti iznīcināšanai. 

Kopumā 2023. gadā muitas kontroles pasākumu rezultātā tika novērsti 14 506  pārkāpumi. Salīdzinot ar 2022. gadu, atklāto pārkāpumu skaits palielinājās par 44,6 %, un šis kāpums galvenokārt ir saistīts ar pastiprinātajām kontrolēm, kas tiek veiktas, lai nodrošinātu sankciju ievērošanu.  

Tā kā muitas mērķis primāri nav sodīt, bet gan informēt un izglītot klientus, lai pārkāpumi netiktu izdarīti nezināšanas vai neuzmanības dēļ, 2023.gadā, piemērojot principu “Konsultē vispirms”,  32 % gadījumu pārkāpumi tika atzīti par maznozīmīgiem, ļaujot klientam novērst pieļautā pārkāpuma sekas.  

Labs saturs
Pievienot komentāru

ĪSUMĀ

Finanšu noziegumi un noziedzīgi iegūtu līdzekļu atrašanās civiltiesiskajā apritē ne tikai ļauj noziedzniekiem gūt labumu no izdarītajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, bet kropļo tirgu un likumīgu uzņēmējdarbību, apdraud nacionālo un starptautisko drošību, kā arī valsts starptautisko reputāciju.


Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas ekspertu komiteja “Moneyval” 2018. gada 23. augustā publicēja  5. kārtas ziņojumu, kurā novērtēti Latvijā īstenotie NILLTFN pasākumi. No 11 vērtētajām jomām astoņās rādītājs tika novērtēts kā viduvējs, bet divās – zems.

Atbilstoši “Moneyval” novērtēšanas procedūras noteikumiem Latvijai tika piemērota pastiprināta uzraudzība. 


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI