Satversmes tiesa 2022. gada 21. februārī izbeidza tiesvedību lietā Nr. 2021-10-03 “Par Ministru kabineta 2020. gada 9. jūnija noteikumu Nr. 360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” 35.3 punkta atbilstību Latvijas Republikas Satversmes 98. panta otrajam teikumam”. LV portālam skaidro Satversmes tiesas tiesnese DAIGA REZEVSKA.
Lieta ierosināta pēc privātpersonas pieteikuma. Pieteikuma iesniedzēja ir Latvijas pilsone, kura jau vairākus gadus dzīvo Vācijā. Pieteikuma iesniedzēja regulāri dodas uz Latviju un bija plānojusi to darīt arī 2021. gada janvāra otrajā pusē vai februārī, izmantojot pasažieru aviopārvadātāja pakalpojumus.
Pieteikuma iesniedzēja apstrīd vienu no epidemioloģiskās drošības pasākumiem, kuru Covid-19 izplatības ierobežošanas nolūkā Ministru kabinets bija noteicis 2021. gada pirmajā pusē (Ministru kabineta 2020. gada 9. jūnijā noteikumu Nr. 360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid‑19 infekcijas izplatības ierobežošanai” 35.3 punkts redakcijā, kas bija spēkā no 2021. gada 12. februāra līdz 2021. gada 15. jūnijam).
Konkrētāk – pieteikuma iesniedzēja iebilst pret to, ka ieceļošana Latvijā bija iespējama tikai tad, ja pieteikuma iesniedzēja 72 stundas pirms ieceļošanas veikusi Covid-19 testu vai uzrādījusi citu medicīnisku dokumentu, kas apliecina, ka persona nav infekcioza. Turklāt, ieceļojot ar starptautiskā pasažieru pārvadātāja transportlīdzekli, 72 stundas pirms iekāpšanas minētajā transportlīdzeklī veiktā Covid-19 testa rezultātam jābūt negatīvam.
Pieteikuma iesniedzēja uzskatīja, ka šādā veidā tiek ierobežotas Latvijas pilsoņiem Satversmes 98. pantā ietvertās tiesības brīvi atgriezties Latvijā.
Satversmes tiesa šajā lietā skaidroja, ko nozīmē brīva atgriešanās Latvijā, un vērtēja, vai apstrīdētā norma patiešām ir liegusi pieteikuma iesniedzējai iespēju brīvi atgriezties Latvijā.
Vērtējot tiesību brīvi atgriezties Latvijā raksturu, Satversmes tiesa ņēma vērā:
Šo iemeslu dēļ Satversmes tiesa atzina, ka Latvijas pilsoņu tiesības brīvi atgriezties Latvijā ir absolūtas un nedrīkst tikt ierobežotas.
Satversmes tiesa arī uzsvēra, ka Latvijas valstij ir pienākums savus pilsoņus aizsargāt arī tad, ja viņi ir ārpus Latvijas teritorijas. Šī aizsardzība izpaužas arī tādējādi, ka valsts nedrīkst radīt Latvijas pilsonim nepārvaramus šķēršļus, kas atgriešanos Latvijā padara neiespējamu. Proti, atgriešanās Latvijā ir brīva, ja to nekavē valsts radīti nepārvarami šķēršļi. Turklāt Latvijas pilsonis Latvijā var atgriezties dažādos veidos, šķērsojot sauszemes robežu vai ieceļojot caur ostu, lidostu, dzelzceļa staciju vai citādi. Tomēr ir jānošķir personas tiesības atgriezties Latvijā no personas vēlmes un iespējas šai nolūkā izmantot konkrētu transporta veidu un jāatceras, ka nevienam nav subjektīvu tiesību, piemēram, uz avioreisu.
Satversmes tiesa secināja, ka apstrīdētajā normā paredzētais pienākums pirms ieceļošanas Latvijā veikt Covid-19 testu vai uzrādīt medicīnisku dokumentu, kas apliecina, ka persona nav infekcioza, bija jāvērtē kopsakarā ar pārējo tiesisko regulējumu attiecībā uz pilsoņa tiesībām atgriezties Latvijā.
Ievērojot minēto, Satversmes tiesa secināja, ka apstrīdētajā normā paredzētais pienākums starptautiskajam pasažieru aviopārvadātājam uzrādīt negatīvu Covid-19 testa rezultātu vai citu dokumentu, kas apliecina, ka persona nav infekcioza, pirms ieceļošanas Latvijā varēja radīt zināmu apgrūtinājumu, jo kavēja ieceļošanu personai vēlamajā veidā. Tomēr tas nav uzskatāms par nepārvaramu šķērsli – Latvija savam pilsonim nebija noteikusi aizliegumu ieceļot un nebija slēgusi tās robežas. Tādējādi nav konstatējams, ka Pieteikuma iesniedzējai būtu aizskartas Satversmes 98. panta otrajā teikumā ietvertās tiesības brīvi atgriezties Latvijā.
Tā kā Pieteikuma iesniedzējai Satversmes 98. pantā ietvertās tiesības brīvi atgriezties Latvijā nebija aizskartas, Satversmes tiesa šajā lietā nolēma izbeigt tiesvedību.
Šis nolēmums parāda gan likumdevējam, gan visai Latvijas sabiedrībai to, ka, cita starpā Covid‑19 pandēmijas laikā, ir pieļaujami tikai tādi ieceļošanas ierobežojumi, kas Latvijas pilsoņiem nerada nepārvaramus šķēršļus, lai atgrieztos Latvijā.
1922. gada 15. februārī Satversmes sapulce pieņēma Latvijas Republikas pamatlikumu – Satversmi.
Tā stājās spēkā 1922. gada 7. novembrī, uz pirmo sēdi sanākot 1. Saeimai.
Uzzini vairāk >>
Vienkārši par konstitucionālā ranga aktiem >>
Filma "Atver Satversmi"
Žurnāls "Jurista Vārds" – 51 eseja par Latvijas konstitūciju