SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
Inese Helmane
LV portāls
08. aprīlī, 2020
Lasīšanai: 5 minūtes
RUBRIKA: Stājas spēkā
TĒMA: Finanses
2
2

Jauni noteikumi maksājumu iestāžu iekšējās kontroles sistēmas izveidei

Stājas spēkā 08.04.2020.

FOTO: Freepik

Šodien, 8. aprīlī, stājas spēkā Finanšu un kapitāla tirgus komisijas (FKTK) jaunie noteikumi maksājumu iestāžu un elektroniskās naudas iestāžu iekšējās kontroles sistēmas izveidei. Precizēti arī citi normatīvie akti finanšu noziegumu novēršanas jomā.

Lai pilnveidotu maksājumu iestāžu, elektroniskās naudas iestāžu un maksājumu pakalpojumu sniedzēju regulējošo prasību ietvaru, 2020. gada 31. martā FKTK padome apstiprinājusi vairākus normatīvos noteikumus.

Normatīvie noteikumi Nr. 29 “Maksājumu iestāžu un elektroniskās naudas iestāžu iekšējās kontroles sistēmas izveides normatīvie noteikumi” nosaka minimālās prasības iekšējās kontroles sistēmas izveidei šajās iestādēs. Šie noteikumi izstrādāti, ņemot vērā uzraudzības procesā gūtās atziņas par labāko praksi, kā arī nepieciešamību nodrošināt adekvātu un līdzvērtīgu pārvaldības sistēmu izveidi visās Latvijas finanšu sektora jomās, veicinot pārdomātus biznesa lēmumus un piesardzīgu risku pārvaldību, kā arī nodrošinot maksājumu pakalpojumu izmantotāju un elektroniskās naudas turētāju likumīgo interešu aizsardzību.

Noteikumi ir saistoši Latvijā licencētajām un reģistrētajām maksājumu iestādēm un elektroniskās naudas iestādēm, kas darbojas saskaņā ar Maksājumu pakalpojumu un elektroniskās naudas likumu. Tāpat šos grozījumus ir ieteicams piemērot maksājumu sistēmām, ciktāl noteikumi ir attiecināmi uz to darbības pamatprincipiem.

Šodien stājas spēkā arī “Grozījumi “Normatīvajos noteikumos par precizējošām prasībām informācijas atklāšanai saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 575/2013 astotajā daļā noteikto, par informācijas būtiskumu, aizsargājamu un konfidenciālu informāciju un par informācijas atklāšanas periodiskumu””, kurus FKTK apstiprinājusi 31. martā un kuri nosaka prasības informācijas atklāšanai par ienākumus nenesošiem un pārskatītiem riska darījumiem.

Grozījumi papildina jau spēkā esošos FKTK normatīvos noteikumus Nr. 40 “Normatīvie noteikumi par precizējošām prasībām informācijas atklāšanai saskaņā ar Regulas (ES) Nr. 575/2013 astotajā daļā noteikto, par informācijas būtiskumu, aizsargājamu un konfidenciālu informāciju un par informācijas atklāšanas periodiskumu”.

Pamata prasības bankām publiskot informāciju savā mājaslapā ir noteiktas Regulas (ES) Nr. 575/2013 astotajā daļā.

Grozījumi paredz, ka informāciju par ienākumus nenesošiem un pārskatītiem riska darījumiem kredītiestādes atklāj saskaņā ar Eiropas Banku iestādes 2018. gada 17. decembra pamatnostādnēs EBA/GL/2018/10 “Pamatnostādnes par ieņēmumus nenesošu un pārskatītu riska darījumu atklāšanu” noteiktajām pārskata formām, ievērojot šajās pamatnostādnēs noteikto periodiskumu (28.4 punkts) un ņemot vērā proporcionalitātes principu atkarībā no kredītiestādes nozīmīguma un ieņēmumus nenesošu riska darījumu rādītāja.

Grozījumi precizē, kāda informācija jāatklāj par ienākumus nenesošiem un pārskatītiem riska darījumiem.

Prasību publiskot datus par ienākumus nenesošiem un pārskatītiem riska darījumiem kredītiestādes sāks piemērot, atklājot informāciju par stāvokli 2020. gada 30. jūnijā un turpmāk.

Šodien stājas spēkā arī 31. martā apstiprinātie FKTK normatīvie noteikumi Nr. 37 “Grozījumi “Maksājumu pakalpojumu sniedzēju izpētes un darījumu uzraudzības normatīvajos noteikumos” un FKTK normatīvie noteikumi Nr. 38 “Grozījumi “Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas riska pārvaldības informācijas tehnoloģiju nodrošinājuma normatīvajos noteikumos”, kas papildināti ar vispārīgām atsaucēm uz normatīvajiem noteikumiem klientu padziļinātās izpētes jomā.

FKTK 31. martā veikusi arī grozījumus 2016. gada 2. marta ieteikumos Nr. 55 “Ieteikumi kredītiestādēm un finanšu iestādēm politiski nozīmīgu personu, to ģimenes locekļu un ar tām cieši saistītu personu noskaidrošanai, izpētei un darījumu uzraudzībai”, kuri papildināti ar vispārīgām atsaucēm uz normatīvajiem noteikumiem klientu padziļinātās izpētes jomā un kuri ir lasāmi FKTK mājaslapā.

Grozījumi iepriekšminētajos normatīvajos aktos ietver arī redakcionālus un tehniskus precizējumus, ņemot vērā Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas likuma grozījumus, kas spēkā stājušies 2019. gada 29. jūnijā.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU