E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 36708
Lasīšanai: 4 minūtes
1
1

Vai darbiniekam var uzteikt darbu, pamatojoties uz atsauksmēm no iepriekšējās darbavietas

J
jautā:
03. jūlijā, 2025
Aija

Saskāros ar situāciju, kad esošajā darbavietā biju uz neformālām pārrunām ar drošības dienesta darbinieku, kurš man pateica: No tavas iepriekšējās darbavietas saņēmu informāciju, ka tu slikti strādāji. Uzņēmuma vadībai pagaidām to neteikšu, bet, ja te strādāsi tāpat, mēs tevi atlaidīsim. Kādu informāciju par bijušo darbinieku un kam var sniegt iepriekšējā darbavieta vai tās darbinieki? Vai mani var atlaist uz tenku pamata? 

A
atbild:
Šodien
Valsts darba inspekcija
Dace Stivriņa, Klientu atbalsta nodaļas vadītāja
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Valsts darba inspekcijas ieskatā darba devējs atsauksmes un rekomendācijas no iepriekšējās darbavietas var iegūt tikai ar darbinieka piekrišanu, jo tas skar personas datu apstrādi.  

Darba tiesiskās attiecības izbeidzamas tikai Darba likumā noteiktajos gadījumos un atbilstoši tajā noteiktajai kārtībai. Tādējādi darba devējs nevar pārtraukt dibinātās darba tiesiskās attiecības, pamatojoties uz atsauksmēm, kas saņemtas no iepriekšējā darba devēja.  

Ja darba līgumā ir noteikts pārbaudes laiks, saskaņā ar Darba likuma 47. panta pirmo daļu pārbaudes laikā darba devējam un darbiniekam ir tiesības rakstveidā uzteikt darba līgumu trīs dienas iepriekš. Citos gadījumos darba devējam ir tiesības rakstveidā uzteikt darba līgumu, vienīgi pamatojoties uz apstākļiem, kas saistīti ar darbinieka uzvedību, viņa spējām vai ar saimniecisku, organizatorisku, tehnoloģisku vai līdzīga rakstura pasākumu veikšanu uzņēmumā Darba likuma 101. panta pirmajā daļā noteiktajos gadījumos. Līdz ar to, ja darba devējam radies kāds no iepriekš minētajiem apstākļiem, darba tiesiskās attiecības ar darbinieku uzsakāmas atbilstoši Darba likuma 101. panta pirmajai daļai, ievērojot Darba likumā noteikto uzteikšanas kārtību un termiņus. Tāpat darba devējam jāizvērtē, vai atbilstoši Darba likuma 108., 109. un 110. pantam nav ierobežojumu, aizliegumu vai papildu noteikumu darba tiesisko attiecību uzteikšanai. 

Papildus norādāms, ka darba tiesiskās attiecības ir privāttiesiskas. Saskaņā ar Darba strīdu likuma 4. pantu individuāls tiesību strīds ir tādas domstarpības starp darbinieku vai darbiniekiem (darbinieku grupu) un darba devēju, kuras rodas, slēdzot, grozot, izbeidzot vai pildot darba līgumu, kā arī piemērojot vai tulkojot normatīvo aktu noteikumus, darba koplīguma vai darba kārtības nosacījumus. Atbilstoši Darba strīdu likuma 7. panta pirmajai daļai ikvienai individuāla tiesību strīda pusei ir tiesības vērsties tiesā, ja individuāls tiesību strīds netiek izšķirts pārrunās starp darbinieku un darba devēju vai arī kādu no pusēm neapmierina darba strīdu komisijas lēmums. Turklāt šī panta trešās daļas 1. punktā paredzēts, ka tiesā izšķir individuālus tiesību strīdus par darba devēja uzteikuma atzīšanu par spēkā neesošu, kā arī darbinieka atjaunošanu darbā. 

Tādējādi, ja darba devēja uzteikums nav tiesiski pamatots vai ir pārkāpta noteiktā darba līguma uzteikšanas kārtība, saskaņā ar Darba likuma 122. panta pirmo daļu darbiniekam ir tiesības celt tiesā prasību par darba devēja uzteikuma atzīšanu par spēkā neesošu un atjaunošanu darbā viena mēneša laikā no uzteikuma saņemšanas dienas. Citos gadījumos, kad pārkāptas darbinieka tiesības turpināt darba tiesiskās attiecības, viņš var celt tiesā prasību par atjaunošanu darbā viena mēneša laikā no atlaišanas dienas. 

Saskaņā ar Civilprocesa likuma 43. panta pirmās daļas 1. punktu no tiesas izdevumu samaksas valsts ienākumos atbrīvoti prasītāji – prasībās par darba samaksas piedziņu un citiem darbinieku prasījumiem, kas izriet no darba tiesiskajām attiecībām vai ir ar tām saistīti. Taču jāņem vērā, ka atbilstoši Civilprocesa likuma 41. panta pirmajai daļai par labu pusei, kuras labā taisīts spriedums, tiesa piespriež no otras puses visus tās samaksātos tiesas izdevumus. 

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 83 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas