Labdien! Mans jautājums ir šāds: mums uzņēmumā bija bonusu sistēma, kas tika maksāta vienu reizi ceturksnī. Janvārī vajadzēja būt izmaksai, bet tās nebija, izmaksa tika pārlikta uz februāri. Februārī nācās pārtraukt darba attiecības pēc abpusējas vienošanās. Tomēr bonusus par pēdējā ceturkšņa rezultātiem darba devējs atteicās maksāt, jo tiek pārtrauktas darba attiecības. Taču bonusi ir par pagājušajā gadā izdarīto darbu. Vai darba devējs drīkst šādi rīkoties? Paldies!
Valsts darba inspekcija ir norādījusi – katrā uzņēmumā darba devējs var noteikt objektīvus kritērijus, uz kuru pamata tiek noteikta darba samaksa, nepieļaujot atšķirīgu attieksmi un nodrošinot vienlīdzīgu tiesību principa ievērošanu.
Atbilstoši Darba likuma 59. pantam darba samaksa ietver:
Darba algu var noteikt kā laika algu (mēnešalgu, stundas algas likmi) vai akorda algu. Darba alga nevar būt zemāka par valsts noteikto minimumu vai nozarei saistošajā ģenerālvienošanās paredzēto minimumu.
Darba likumā noteiktas šādas piemaksas: par papildu darbu, par darbu īpašos apstākļos, par nakts darbu, par virsstundu darbu vai darbu svētku dienā. Vienlaikus darba devējs darba līgumā, darba koplīgumā vai citā iekšējā normatīvajā aktā var noteikt arī cita veida piemaksas.
Prēmija ir papildu atalgojums, kas atkarīgs no konkrētā darbinieka pienācīgas saistību izpildes un darba rezultātiem. Prēmēšanas institūtam ir materiālstimulējošs raksturs un atšķirībā no darba algas un likumā noteiktajām piemaksām prēmijas nav regulāri un obligāti aprēķināmas un izmaksājamas summas, bet gan atzinība darbiniekam par labu un priekšzīmīgu darbu. Tādēļ darba devējam ir tiesības lemt par prēmijas izmaksu.
Cita veida atlīdzība saistībā ar darbu ietver, piemēram, veselības apdrošināšanu, apmaksātas pusdienas, papildu brīvdienas u. tml. Jebkāda cita veida atlīdzība par darbu (tāpat kā prēmijas) pēc būtības ir darba devēja noteikts papildu labums jeb bonuss.
Izbeidzot darba tiesiskās attiecības, visi maksājumi, kas darbiniekam pienākas no darba devēja, darba attiecības izbeidzot, jāsaņem pēdējā darba dienā. Ja darbinieks atlaišanas dienā nav veicis darbu, viņam pienākošās naudas summas izmaksā ne vēlāk kā nākamajā dienā pēc tam, kad darbinieks pieprasījis aprēķinu. Tas izriet no Darba likuma 128. panta regulējuma. Vairāk par to varat lasīt LV portāla skaidrojumā šeit.
Jautājumā sniegtā informācija nedod skaidru atbildi par bonusu sistēmu un to, kurā iekšējā dokumentā (piemēram, darba līgumā, darba samaksas nolikumā vai citā) tā ir noteikta, pēc kādiem kritērijiem tiek vērtēta bonusu piešķiršana un vai ir kāds dokuments (piemēram, rīkojums), kas apliecina konkrētu summu izmaksu. Tāpat ir būtiski saprast, vai darba devējs, izbeidzot darba attiecības, ir jums izsniedzis pēdējo darba samaksas aprēķinu.
Atbildes uz šiem jautājumiem ir svarīgas, lai vērtētu iespējas vērsties pie darba devēja rakstveidā, lūdzot izsniegt pēdējo darba samaksas aprēķinu, ja tas nav izsniegts. Attiecīgi izvērtējot aprēķinā norādīto informāciju, jums pastāv iespēja prasīt izmaksāt pienākošos atlīdzību, kā arī izskatīt iespēju vērsties tiesā pret darba devēju par neizmaksātās darba samaksas piedziņu.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!