E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34802
Lasīšanai: 5 minūtes

Kā veidojas pabalstu periodi, ja bērns dzimis, pirms topošajai māmiņai izsniegta B lapa saistībā ar grūtniecību

J
jautā:
12. decembrī, 2024
Anna

Labdien! Vai mainās bērna kopšanas pabalsta termiņš, ja bērniņš piedzimis ātrāk, t. i., 36. grūtniecības nedēļā? rniņš piedzima 14. novembrī plānotā 10. decembra vietā. Pēcdzemdību B lapas periods beidzas ar 2025. gada 3. februāri. Šobrīd aprēķinātais pabalsta izmaksas periods ir no 2025. gada 4. februāra līdz 2026. gada 14. aprīlim, bet darbā jāatgriežas 4. augustā. Būšu bez ienākumiem aptuveni trīsarpus mēnešus. Ja bērniņš būtu piedzimis laikā, pabalstu saņemtu no 2025. gada 4. februāra līdz 2026. gada 9. maijam, darbā jāatgriežas tajā pašā laikā, taču periods bez ienākumiem būtu ievērojami īsāks. Vai tas ir korekti? Kādēļ tāda atšķirība? Ne bērniņš, ne es nevaram iespaidot viņa piedzimšanas dienu.

A
atbild:
28. decembrī, 2024
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Andrika Stretinska, Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Kopējo vecāku pabalsta saņemšanas periodu veido vecāku pabalsts un vecāku pabalsta nenododamās daļas, kas katram vecākam pienākas divus kalendāra mēnešus. Vecāku pabalsta pamatdaļas periodā, kas jāizmanto no bērna dzimšanas dienas līdz viņa viena gada vai pusotra gada vecumam, tiek ietverts arī maternitātes pabalsta izmaksas periods.  

Tātad, izvēloties kopējo vecāku pabalsta saņemšanas periodu 19 mēnešus, no tiem 15 mēneši jāizmanto no bērna dzimšanas dienas līdz viņa pusotra gada vecumam. Ja sakarā ar bērna piedzimšanu ir piešķirts maternitātes pabalsts, tad 15 mēnešu periodā iekļauj maternitātes pabalsta izmaksas periodu. Tas nozīmē, ka 15 mēnešu periodā ieskaita maternitātes pabalsta saņemšanas periodu, skaitot no bērna piedzimšanas dienas, par visu maternitātes pabalsta izmaksas periodu.  

Maternitātes pabalsta saņemšanas periods laikā pēc bērna dzimšanas dienas var veidoties gan no grūtniecības atvaļinājuma, gan dzemdību atvaļinājuma perioda, ja bērns piedzimis grūtniecības atvaļinājuma laikā. Tādējādi periodā, sākot no bērna piedzimšanas dienas, maternitātes pabalsta saņemšanas periods var būt arī par nepilnu grūtniecības atvaļinājuma daļu un visu dzemdību atvaļinājuma periodu.  

No jautājumā norādītā saprotams, ka vecāku pabalsts ir piešķirts no 04.02.2025., proti, ar nākamo dienu pēc maternitātes pabalsta izmaksas beigu datuma, jo vienlaikus abus pabalstus nevar saņemt. Vecāku pabalsta periods ir 15 mēneši, kuru skaita no bērna piedzimšanas dienas, tajā ietverot arī maternitātes pabalsta izmaksas periodu. Ja bērns piedzimis 14.11.2024., maternitātes pabalsts pēc bērna piedzimšanas ir piešķirts un izmaksāts par periodu no 14.11.2024. līdz 03.02.2025., tad vecāku pabalsta izmaksas periods ir no 04.02.2025. līdz 13.02.2026. Ja secīgi uzreiz pēc vecāku pabalsta ir pieprasīta arī vecāku pabalsta nenododamā daļa par diviem kalendārajiem mēnešiem, tā ir piešķirta par periodu no 14.02.2026. līdz 13.04.2026.  

Vecāku pabalsta izmaksu par noteiktā grūtniecības atvaļinājuma periodu pagarina, ja bērns dzimis pirms grūtniecības atvaļinājuma noteikšanas termiņa, respektīvi, pirms topošajai māmiņai tiek izsniegta darbnespējas lapa B saistībā ar grūtniecību.  

Bērna kopšanas atvaļinājums ar vecāku pabalstu ir saistīts tikai tādā veidā, ka VSAA vecāku pabalstu izmaksā piešķirtajā apmērā un nosaka tiesības uz vecāku pabalsta nenododamo daļu, ja tā saņēmējs/pieprasītājs atrodas darba devēja piešķirtajā bērna kopšanas atvaļinājumā. Ne vienmēr vecāku pabalsta saņemšanas periods sakritīs ar darba devēja piešķirtā bērna kopšanas atvaļinājuma periodu. Izvēloties vecāku pabalsta kopējo periodu uz 13 vai 19 mēnešiem, abos gadījumos veidojas neapmaksāts periods Darba likumā paredzētajā bērna kopšanas atvaļinājumā, ja darbā tas pieprasīts uz pusotru gadu (arī tad, ja bērniņš piedzimis ārsta prognozētajā/plānotajā laikā).  

Likumdevējs ir paredzējis visām sociāli apdrošinātajām sievietēm tiesības izmantot grūtniecības un dzemdību atvaļinājumu, kā arī saņemt maternitātes pabalstu pilnā apmērā par minēto atvaļinājumu periodiem neatkarīgi no tā, vai bērns ir dzimis plānotajā laikā vai priekšlaikus. Tāpat likumdevējs noteicis, ka vecākiem neatkarīgi no bērna dzimšanas brīža ir tiesības uz valsts atbalstu vecāku pabalsta veidā, izvēloties kopējo pabalsta saņemšanas periodu 13 vai 19 mēnešus. Līdz ar to sociāli apdrošināti vecāki, kuru bērns piedzimis ārsta prognozētajā laikā, un sociāli apdrošināti vecāki, kuru bērns piedzimis priekšlaikus, atrodas vienādos un pēc noteiktiem kritērijiem salīdzināmos apstākļos. Turklāt vecāki var saņemt līdzvērtīgus atbalsta pasākumus. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 47 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas