E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 35937
Lasīšanai: 5 minūtes

Vecāki var savstarpēji mainīties, kurš saņems vecāku pabalsta pamatdaļu, bet sociāli apdrošināts būs pabalsta saņēmējs

J
jautā:
26. martā, 2025
Sindija

Labdien! Es šobrīd atrodas BKA un saņemu vecāku pabalstu (reizē pieprasīta pamatdaļa + nenododamā daļa). Uzņēmums, kurā strādāju, ir mana BKA laikā likvidēts. Vai varu šobrīd atteikties no vecāku pabalsta, lai turpmāk to saņemtu strādājošais bērna tēvs, ņemot vērā, ka šogad vecāku pabalsts strādājošajam vecākam ir lielāks?
Ja tas ir iespējams, vai es kā māte turpināšu atrasties BKA un saņemt bērnu kopšanas pabalstu 171€?
Vai neatkarīgi no uzņēmuma likvidācijas un vecāku pabalsta, man BKA laikā nezudīs darba stāžs?
Vai es zaudēšu BKA nenododamo daļu?
Vai nākotnē, ja mainās ienākumi, vecāku pabalstu atkal var nodot atpakaļ man kā mātei?
Ņemot vērā augstāk minēto, ja otrais bērns piedzimst līdz pirmā bērna 3 gadu vecumam, vai es varēšu doties BKA, ja uzņēmuma vairs nav? Vai es saglabāšu darba stāžu un vai varēšu saņemt vecāku pabalstu?

A
atbild:
28. martā, 2025
Lidija Dārziņa
LV portāls

Vēršam uzmanību, ka šajā atbildē sniegtā tiesību normu interpretācija ir informatīva.

Bērna kopšanas pabalstu (171 eiro) maksā tam no vecākiem, kurš saņem vecāku pabalstu.

Vecāki var savstarpēji mainīties kā pabalsta pamatdaļas saņēmēji. Ja vecāku pabalstu saņem mamma, viņai  jāatsakās no turpmākas vecāku pabalsta saņemšanas par bērnu. Savukārt bērna tēvam Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai jāiesniedz iesniegums pabalsta piešķiršanai, norādot datumu, ar kuru vēlas turpmāk saņemt pabalstu (tā ir nākamā diena, kas ir pēc datuma, ar kuru mātei ir pārtraukta vecāku pabalsta izmaksa).

Ja bērna tēvs turpinās strādāt (nedosies bērna kopšanas atvaļinājumā), vecāku pabalstu viņam šogad izmaksās 75% apmērā. Vienlaikus ar vecāku pabalstu bērna tēvam izmaksās arī bērna kopšanas pabalstu.

Tā kā jūs nesaņemsiet vecāku pabalstu un bērna kopšanas pabalstu, jūs vairs nebūsiet sociāli apdrošināta, tātad apdrošināšanas stāžs šajā laikā neveidosies.

Vecāku pabalsta nenododamo daļu (divi mēneši katram vecākam) otram vecākam nevar “atdot”. Un pabalsta nenododamo daļu maksā tikai tad, ja tā saņēmējs atrodas darba devēja piešķirtajā bērna kopšanas atvaļinājumā. Ja darba tiesiskās attiecības tiek pārtrauktas, tad tas nozīmē, ka turpmāk nav iespējams atrasties bērna kopšanas atvaļinājumā. Tā kā nenododamo daļu var izmantot līdz bērna astoņu gadu vecumam, tad to varēs pieprasīt vēlāk, kad atkal pastāvēs darba attiecības un darba devējs būs piešķīris bērna kopšanas atvaļinājumu (ja tas jau sākumā nebūs pilnībā izmantots).

Sieviete, kura nav nodarbināta vecāku pabalsta piešķiršanas dienā, var saņemt vecāku pabalsta pamatdaļu, ja viņai par šo bērnu ir bijis piešķirts maternitātes pabalsts:

  • kā sievietei, kura zaudējusi darba ņēmēja vai pašnodarbinātā statusu ne agrāk kā 60 dienas pirms grūtniecības atvaļinājuma sākuma datuma;
  • kā sievietei, kura zaudējusi darba ņēmēja statusu sakarā ar uzņēmuma likvidāciju 210 dienas pirms grūtniecības atvaļinājuma sākuma datuma;
  • vai arī zaudējusi darba ņēmēja vai pašnodarbinātā statusu grūtniecības vai dzemdību atvaļinājuma (maternitātes pabalsta saņemšanas) laikā.

Sievietei, kurai, kopjot bērnu vecumā līdz trim gadiem, piedzimst nākamais bērns, vecāku pabalsts par nākamā bērna kopšanu nedrīkst būt mazāks par vecāku pabalstu, kas piešķirts par iepriekšējo bērnu. Lai vecāku pabalstu par nākamā bērna kopšanu piešķirtu lielākajā apmērā, veic salīdzināšanu pabalsta apmēriem, proti, kāds aprēķināts no jauna un kāds bija aprēķināts par iepriekšējā bērna kopšanu. Izmaksā apmēra ziņā lielāko pabalstu. Šis nosacījums nav saistīts ar konkrētu uzņēmumu, bet gan ar laika periodu, paredzot labvēlīgāku vecāku pabalsta aprēķinu, kad bērni piedzimst ar mazu vecuma starpību, ja uz vecāku pabalstu ir tiesības kā darba ņēmējai vai pašnodarbinātajai.

Lai izmantotu savas tiesības atbilstoši likumos noteiktajam individuālā situācijā ieteicams lūgt konsultāciju Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā, rakstot uz e-pasta adresi: konsultacijas@vsaa.gov.lv vai zvanot uz tālruņa numuru: 64507020. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas