Maksājuma čeki tiek uzskatīti par pierādījumiem

J
jautā:
06. oktobrī, 2020
Irina

Labdien! Gribu vērsties tiesā, lai piedzītu uzturlīdzekļus, kas būtu lielāki par minimālo. Tāpat ir jautājums par attaisnotajiem izdevumiem. Ar komunālajiem pakalpojumiem un bankas pārskatījumiem viss skaidrs, bet kā ar ikdienas precēm, kas pirkts par skaidru naudu? Vai parastus čekus arī pieņem kā pierādījumu, vai arī tagad, pērkot kaut ko par skaidru naudu, jāprasa drukāt rekvizītus uz čekiem? Paldies!

A
atbild:
20. septembrī, 2021

Civilprocesa likuma 92. pants noteic, ka pierādījumi ir ziņas, uz kuru pamata tiesa nosaka tādu faktu esamību vai neesamību, kuriem ir nozīme lietas izspriešanā.

Civilprocesa likuma 93. panta pirmā daļa paredz, ka katrai pusei jāpierāda tie fakti, uz kuriem tā pamato savus prasījumus vai iebildumus. Prasītājam jāpierāda savu prasījumu pamatotība. Atbildētājam jāpierāda savu iebildumu pamatotība.

Līdz ar to arī maksājuma čeki ir pierādījums, jo tie pierāda veiktos maksājumus. Praksē parasti tiesa neprasa rekvizītus uz čekiem, jo pastāv pārliecība, ka maksājuma čeki pieder to iesniedzējam.