NORISES
>
Notikumi, problēmas, aktuālas tēmas
TĒMAS
Šodien
Lasīšanai: 7 minūtes
RUBRIKA: Ziņa
TĒMA: Uzturlīdzekļi

Uzturlīdzekļu parādniekiem varētu sniegt papildu atbalstu parādsaistību nokārtošanai

FOTO: Freepik.

Publiskajā apspriešanā nodoti grozījumi Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā, kas paredz Uzturlīdzekļu garantiju fonda (UGF) administrācijas sadarbību ar valsts un pašvaldību iestādēm, lai parādniekiem sniegtu papildu atbalstu parādsaistību pret UGF nokārtošanai. Grozījumi arī noteic, ka UGF administrācijas rīcībā varētu nonākt plašāka informācija par parādniekiem no kredītinformācijas birojiem.  

Iecerētie grozījumi Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā līdz 2025. gada 14. maijam atrodas publiskajā apspriešanā.

Parādniekiem varētu sniegt atbalstu sociālo problēmu risināšanā

Grozījumu anotācijā skaidrots, ka daļai UGF parādnieku trūkst nepieciešamo iemaņu un personisko prasmju, lai risinātu finansiālas problēmas un uzņemtos atbildību par savām saistībām. Līdz ar to parādniekiem nepieciešams atbalsts sociālo problēmu risināšanā, kas veicinātu viņu problēmu praktisku risināšanu un dzīves kvalitātes uzlabošanos.

Lai sniegtu parādniekiem vajadzīgo atbalstu, grozījumi paredz likumu papildināt ar pagaidu regulējumu, kas ļautu UGF administrācijai izmantot UGF līdzekļus sadarbībai ar valsts un pašvaldību iestādēm.

Sadarbību ar valsts un pašvaldību iestādēm plānots veidot ar mērķi pilnveidot no UGF izmaksāto uzturlīdzekļu atgūšanu atbilstoši identificētajām aktuālajām tendencēm un problēmām, kā arī noteiktām parādnieku grupām – pēc to raksturojošajiem rādītājiem.

Anotācijā akcentēts, ka ir ļoti būtiski iegūt datus un informāciju par parādniekiem, kādēļ viņi nespēj segt parādsaistības. Ņemot vērā UGF administrācijas pieredzi, daļa parādnieku nemaz nezina par savām parādsaistībām, tāpat arī daļa nedzīvo deklarētajā dzīvesvietā, tāpēc nav sasniedzami. Turpretī, iegūstot datus un informāciju par parādniekiem, kuri parādsaistības nespēj segt, daļa parādnieku kļūtu sasniedzami, kā arī, ņemot vērā iegūtos datus un informāciju, būtu iespējams rast efektīvākos risinājumus, kā iedarboties uz UGF parādniekiem.

Iecerēts, ka sadarbību varētu vērst uz iespējami individuālu pieeju katram parādniekam, piesaistot sociālā darba speciālistus, lai praktiski risinātu uzturlīdzekļu parādnieka sociālās problēmas, veicinātu dzīves kvalitātes uzlabošanos, iekļaušanos sabiedrībā un spēju palīdzēt pašam sev, tādējādi sekmējot arī uzturlīdzekļu parāda atmaksu un personas atgriešanos darba tirgū, ilgtermiņā veicinot valsts ekonomisko attīstību.

Paredzēts, ka maksimālais finansējuma apmērs kalendārajā gadā UGF administrācijas organizētajām sadarbībām būs ne vairāk kā 10% no regresa kārtībā atgūtajiem līdzekļiem iepriekšējā kalendārā gada ietvaros.
Normu plānots ieviest no 2026. gada 1. janvāra līdz 2028. gada 31. decembrim.

UGF administrācija varētu saņemt plašāku informāciju par citām parādnieku parādsaistībām

UGF administrācija jau šobrīd saņem informāciju no kredītinformācijas birojiem par parādnieka parādsaistībām. Taču kredītinformācijas biroju sniegtajās ziņās ietilpst tikai informācija par parādsaistības fakta esamību. Tātad patlaban no kredītinformācijas biroju sniegtajām ziņām nav iespējams secināt, vai parādniekam, piemēram, ir radušās grūtības ar komunālo pakalpojumu apmaksu, kas ir pirmās nepieciešamības izdevumi, vai arī parādnieks izmanto “ātro kredītu” pakalpojumus, kuru lietderība un vajadzība ir apšaubāma un var liecināt par izvairīšanos no uzturlīdzekļu saistību izpildes.

Lai spētu precīzāk izvērtēt katra parādnieka individuālo situāciju un nodrošināt efektīvāku uzraudzību, grozījumos noteikts, ka UGF administrācija no kredītinformācijas birojiem varētu saņemt informāciju ne tikai par parādsaistību faktu, bet arī kreditora nosaukumu un reģistrācijas numuru.

Plānots atvieglot vienošanās par uzturlīdzekļu maksājumiem un nepamatoti izmaksāto uzturlīdzekļu atmaksu noslēgšanas kārtību

Pašlaik saskaņā ar Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumu iesniedzējs var noslēgt vienošanos ar UGF administrāciju par nepamatoti saņemto uzturlīdzekļu atmaksu, turpretī parādnieks var noslēgt vienošanos par viņa vietā no UGF izmaksāto uzturlīdzekļu atmaksu. Spēkā esošā kārtība paredz, ka iesniedzējam vai parādniekam jāvēršas UGF administrācijā ar atbilstošu iesniegumu. Ja UGF administrācija piekrīt slēgt ar iesniedzēju vai parādnieku vienošanos, viņam pa pastu tiek nosūtīti divi neparakstīti vienošanās projekta eksemplāri. Pēc tam iesniedzējs vai parādnieks abus vienošanās projekta eksemplārus paraksta un nosūta UGF administrācijai. Visbeidzot UGF administrācija paraksta abus vienošanās projekta eksemplārus un viens no abpusēji parakstītajiem vienošanās projektiem tiek nosūtīts atpakaļ iesniedzējam vai parādniekam.

Anotācijā paskaidrots, ka esošā kārtība ir ļoti apgrūtinoša, turklāt tā patērē gan finansiālos (pasta izdevumi), gan UGF administrācijas darbinieku laika resursus, kā arī iesniedzējam un parādniekam vienošanās noslēgšana tiek padarīta sarežģītāka. Turklāt praksē nereti iesniedzēji un parādnieki nesagaida UGF administrācijas nosūtīto vienošanās eksemplāru ar abu pušu parakstiem, bet sāk veikt uzturlīdzekļu un likumisko procentu maksājumus pašu izvēlētajā apmērā, nenosūta vienošanās eksemplārus atpakaļ administrācijai, kā arī rodas citi līdzīgi pārpratumi, kas apgrūtina UGF administrācijas darbu.

Lai atvieglotu vienošanās noslēgšanas kārtību, iecerēts, ka gadījumā, ja UGF administrācija pēc iesniedzēja vai parādnieka iesnieguma piekrīt vienoties, UGF administrācija nosūta par to apstiprinājumu.

Grozījumi arī paredz noteikt UGF administrācijas funkcionālās padotības formu un pilnveidot Uzturlīdzekļu garantiju fonda iesniedzēju un parādnieku reģistra personas datu apstrādes regulējumu.

 

Kā piedalīties publiskajā apspriešanā

Ar likumprojektu iespējams iepazīties Vienotajā tiesību aktu projektu publiskajā portālā (TAP portālā).

Lai piedalītos publiskajā apspriešanā, jāatver TAP portāla sadaļa “Sabiedrības līdzdalība”.

Jāizvēlas un jāatver konkrētais tiesību akts (likumprojekts “Grozījumi Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā”), augšējā labajā stūrī jānospiež poga “Pieteikties”, kā arī jānorāda, ka esat privātpersona.

Lai turpinātu, jāautentificējas sistēmā ar identifikācijas rīkiem, piemēram, internetbanku, eID, “eParaksts mobile”, “Smart-ID”.

Izteikt priekšlikumus un iebildumus par likumprojektu var līdz 14. maijam.  

 

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI