Labdien! 2024. gada martā uzreiz pēc dzemdībām nomira mans tikko dzimušais pirmais bērns (pilna termiņa grūtniecība). Tas, ko es saņēmu, bija maternitātes pabalsts pirms un pēc bērna piedzimšanas un bērna piedzimšanas pabalsts. Atgriezos darbā pēc slimības lapām 2024. gada jūnijā. Šobrīd turpinu strādāt un esmu grūtniecībā ar otru mazuli, kam jādzimst 2025. gada jūlijā (ar 1 gada 4 mēn. starpību starp abām dzemdībām). Iepriekš strādāju divās darbavietās, bet, atgriežoties darbā pēc slimības lapām, no vienas darbavietas esmu aizgājusi. Tāpēc šobrīd vidējā iemaksu alga ir mazāka nekā iepriekš. Vēlos uzzināt, par kuru laika posmu man tiks aprēķināti pabalsti strādājošiem vecākiem, kas atkarīgi no vidējās iemaksu algas (maternitātes pabalsts, vecāku pabalsts). Vai aprēķins tiks veidots no jauna par pēdējā gadā strādāto, vai arī tas saglabāsies tāds, kā būtu bijis pēc pirmā bērna dzimšanas (jo pēc likuma “sievietei, kurai, kopjot bērnu vecumā līdz trim gadiem, piedzimst nākamais bērns, vecāku pabalsts par nākamā bērna kopšanu nedrīkst būt mazāks par vecāku pabalstu, kas piešķirts par iepriekšējo bērnu”). Tā kā mans pirmais bērns ir miris un vecāku pabalstu es nesaņēmu, kā tas darbosies otrā bērna gadījumā? Paldies!
Maternitātes pabalsts. Vidējo apdrošināšanas iemaksu algu maternitātes pabalsta apmēra noteikšanai aprēķina par 12 kalendāra mēnešu periodu, kas beidzas divus mēnešus pirms tā mēneša, kurā tiek piešķirts grūtniecības atvaļinājums.
Ja vidējās iemaksu algas noteikšanas perioda daļā apdrošināšanas iemaksu alga nav bijusi pārejošas darbnespējas vai grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma dēļ, tad vidējo apdrošināšanas iemaksu algu nosaka, attiecīgajā periodā neieskaitot minētās dienas.
Vecāku pabalsts. Vecāku pabalsta vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķina par 12 kalendāra mēnešu periodu, kas beidzas divus mēnešus pirms tā mēneša, no kura šis pabalsts tiek piešķirts. Vidējo iemaksu algu vecāku pabalsta apmēra noteikšanai aprēķina līdzīgi kā maternitātes pabalstam. Arī šajā gadījumā no 12 mēnešu perioda tiek izslēgtas pārejošas darbnespējas, kā arī grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma dienas.
Likuma “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” 10.6 panta ceturtās daļas nosacījums, ja sievietei, kura kopj bērnu vecumā līdz trim gadiem, piedzimst nākamais bērns, vecāku pabalsts par nākamā bērna kopšanu nedrīkst būt mazāks par vecāku pabalstu, kas piešķirts par iepriekšējo bērnu, tiek piemērots, ja:
Jūsu dzīves situācijā vidējo apdrošināšanas iemaksu algu maternitātes pabalstam un vecāku pabalstam aprēķinās no jauna, par noteikto 12 mēnešu periodu. Ja šajā periodā būs bijusi pārejoša darbnespēja vai grūtniecības un dzemdību atvaļinājums, tad no aprēķina tiks izslēgtas minētās dienas.
Piemēram, ja grūtniecības atvaļinājumā dosieties 2025. gada maijā, tad vidējā apdrošināšanas iemaksu alga maternitātes pabalstam tiks aprēķināta, ņemot vērā gūtos ienākumus periodā no 2024. gada 1. maija līdz 2025. gada 30. aprīlim, šajā periodā izslēdzot grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma, kā arī pārejošas darba nespējas (darba nespējas lapa “B”) dienas.
Tā kā vecāku pabalsts jums nav bijis piešķirts, tad nosacījums par vecāku pabalsta apmēra “saglabāšanu” uz jums nav attiecināms, jo nav bijis piešķirts pabalsts, kura apmēru varētu salīdzināt ar no jauna piešķirtā pabalsta apmēru.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!