E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 35297
Lasīšanai: 5 minūtes

Vecāki var savstarpēji mainīties vecāku pabalsta pamatdaļas saņemšanai

J
jautā:
04. februārī, 2025
Ilze

Labdien! Šobrīd esmu bērna kopšanas atvaļinājumā ar meitu, viņa piedzima 2024. gada 3. jūlijā. Izvēlējāmies vecāku pabalsta izmaksu 19 mēnešus. Ar vīru gribam dalīt bērna kopšanas atvaļinājumu tā, ka es esmu mājās ar meitu pirmos 16 mēnešus, savukārt pēdējos trīs mēnešus vīrs (tātad es ietu atpakaļ uz darbu 2025. gada 3. novembrī). Piesakoties pabalstam, atzīmēju, ka piesakos tikai pamatdaļai, jo nenododamajai daļai var pieteikties tikai pēc pamatdaļas izmaksas. Kā saņemt savu nenododamo daļu, pirms es atgriežos darbā? Kā atdot vienu mēnesi no pamatdaļas vīram? Vai mēnesi pirms pamatdaļas izmaksas beigām rakstīt iesniegumu, ka atsakos no vecāku pabalsta? Cik dienu pirms izbeigšanas dienas jāraksta iesniegums? Vai būs iespēja uzreiz pieteikties manai nenododamajai daļai, kamēr viens mēnesis karājas gaisā neizmaksāts? 

A
atbild:
Šodien
Lidija Dārziņa
LV portāls

Vecākiem nav savstarpēji jādalās ar bērna kopšanas atvaļinājumu (BKA). Tāds pienākas katram. Darba likuma 156. pantā ikvienam darbiniekam ir noteiktas tiesības uz bērna kopšanas atvaļinājumu sakarā ar bērna dzimšanu vai adopciju. Šādu atvaļinājumu piešķir uz laiku, kas nav ilgāks par pusotru gadu, līdz dienai, kad bērns sasniedz astoņu gadu vecumu. Bērna kopšanas atvaļinājumu pēc darbinieka pieprasījuma piešķir uz pilnu laiku vai pa daļām. Darbiniekam ir pienākums vienu mēnesi iepriekš rakstveidā paziņot darba devējam par bērna kopšanas atvaļinājuma vai tā daļas sākumu un ilgumu. BKA maksimālais ilgums ir 18 mēneši jeb pusotrs gads no dienas, kad darba devējs uz darbinieka iesnieguma pamata to ir piešķīris. Darba devējs minēto atvaļinājumu neapmaksā.  

Jūsu jautājums ir par vecāku pabalstu, ko izmaksā Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA) saskaņā ar likumu “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu”.

Vecāku pabalsta sasaiste ar bērna kopšanas atvaļinājumu ir tikai tā, ka: 

  • vecāku pabalstu pilnā (piešķirtajā) apmērā izmaksā, ja vecāks, kurš to saņem, atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā; 
  • ja pabalsta saņēmējs strādā (neatrodas darba devēja piešķirtajā BKA), pabalstu šogad izmaksā 75% apmērā no piešķirtā; 
  • lai saņemtu vecāku pabalsta nenododamo daļu, noteikti jāatrodas bērna kopšanas atvaļinājumā.

Vecāki var savstarpēji mainīties kā pabalsta pamatdaļas saņēmēji. Ja vecāku pabalstu saņem mamma, viņai  jāatsakās no turpmākas vecāku pabalsta saņemšanas par bērnu. Savukārt bērna tēvam Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai jāiesniedz iesniegums pabalsta piešķiršanai, norādot datumu, ar kuru vēlas turpmāk saņemt pabalstu (tā ir nākamā diena, kas ir pēc datuma, ar kuru mātei ir pārtraukta vecāku pabalsta izmaksa). 

Nenododamo daļu (divi mēneši katram vecākam) otram vecākam nevar “atdot”. 

Vecāku pabalsta nenododamo daļu var pieprasīt: 

  • jebkurā periodā pēc vecāku pabalsta pamatdaļas saņemšanas līdz bērna astoņu gadu vecumam; 
  • laikā, kad otrs vecāks saņem maternitātes pabalstu, – vecāku pabalsta pamatdaļu vai nenododamo daļu. 

Tā kā vecāku pabalstam ir noteikti nosacījumi saistībā ar tā izmaksu, vecākiem savstarpēji jāsaskaņo pabalsta (gan pamatdaļas, gan nenododamās daļas) izmantošana un periodi, kad tiks izmantots bērna kopšanas atvaļinājums darba vietā (vecāku pabalsta saņemšanas periods var nesakrist ar darba devēja piešķirto bērna kopšanas atvaļinājuma periodu). Atgriešanās darbā nav saistīta ar vecāku pabalsta saņemšanas periodu, jo darbā jāatgriežas tad, kad beidzas darba devēja piešķirtais bērna kopšanas atvaļinājums.  

Ja jūsu izvēle vecāku pabalsta periodam ir 19 mēneši, tad tie ir 19 mēneši no bērna piedzimšanas dienas, no kuriem: 

  • 15 mēnešu pamatdaļa vienam no vecākiem jāizmanto līdz bērna pusotra gada vecumam. Šajā 15 mēnešu periodā ieskaita arī maternitātes pabalsta izmaksas periodu, ja saistībā ar bērna piedzimšanu tāds ir piešķirts; 
  • divu mēnešu nenododamā daļa (māte var izmantot līdz bērna astoņu gadu vecumam); 
  • divu mēnešu nenododamā daļa (tēvs var izmantot līdz bērna astoņu gadu vecumam). 

Lai pilnībā izmantotu savas tiesības atbilstoši likumā noteiktajam individuālā situācijā ieteicams lūgt konsultāciju Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā, rakstot uz e-pasta adresi: konsultacijas@vsaa.gov.lv vai zvanot uz tālruņa numuru: 64507020. 

Pamatinformācija par vecāku pabalstu, sociālās apdrošināšanas nosacījumi un dažādu situāciju piemēri ir pieejami VSAA tīmekļvietnes norādē “Vecāku pabalsts”. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 232 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas