Sveiki! Vai, reģistrējot laulību, var uzreiz paņemt savu augšupejošo dzimtas uzvārdu, kā arī to dot līgavai, vai arī dzimtas uzvārda maiņa jāveic pirms vai pēc laulības?
Dzimtas uzvārds jāiegūst pirms laulības noslēgšanas, jo dzimtas uzvārda iegūšana notiek saskaņā ar Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likumu, kas paredz noteiktu procedūru. Līdz ar to, lai sieva laulības noslēgšanas brīdī varētu pieņemt jūsu dzimtas uzvārdu, jums jau ir jābūt iegūtam šim uzvārdam.
Civillikuma 86. pants noteic, ka, noslēdzot laulību, laulātie pēc savas vēlēšanās:
Dzimtas uzvārdu varat iegūt arī pēc laulības, taču tādā gadījumā jūsu sievai pēc tam, kad jūs būsiet ieguvis jauno uzvārdu, arī būs jāveic uzvārda maiņa saskaņā ar Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likuma 2. panta pirmās daļas 3. punktu (attiecīgi – jāraksta iesniegums par uzvārda maiņas iemesliem, jāmaksā valsts nodeva, jāmaina personu apliecinošie dokumenti).
Vairāk par to, kas jādara, lai mainītu uzvārdu, varat uzzināt Tieslietu ministrijas tīmekļvietnē, sadaļā “Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņa”.
Neskaidrību gadījumā varat konsultēties ar dzimtsarakstu nodaļu, kurā plānojat reģistrēt laulību/iesniegt iesniegumu uzvārda maiņai.
Plašāk par tēmu varat uzzināt LV portālā:
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!