TĒMA: Tieslietas

Uzvārdu maiņa, noslēdzot laulību

J
jautā:
16. oktobrī, 2023
Jekaterina

Labdien! Mēs gribētu savus uzvārdus laulību rezultātā samainīt pret jaunu uzvārdu, kas būtu izveidots no mūsu diviem uzvārdiem. Kas mums jādara? Paldies!

A
atbild:
08. novembrī, 2023
Olga Lauva
juriste

Personas uzvārdu pēc laulībām iegūst saskaņā ar Civillikuma 86. pantu, kas noteic, ka, noslēdzot laulību:

  • laulātie pēc savas vēlēšanās var izraudzīties viena laulātā pirmslaulības uzvārdu par savu kopējo uzvārdu;
  • katrs laulātais laulības laikā var paturēt savu pirmslaulības uzvārdu, nepieņemot kopēju laulības uzvārdu;
  • viens no laulātajiem var pievienot savam uzvārdam otra laulātā uzvārdu, izņemot gadījumus, kad vienam no laulātajiem jau ir dubults uzvārds. Laulātie var veidot kopēju dubultu uzvārdu no abu laulāto pirmslaulības uzvārdiem. Šajā gadījumā pēclaulību uzvārdam abiem laulātajiem jābūt vienādam, tādēļ laulātie vienojas, kurš no pirmslaulības uzvārdiem dubultajā uzvārdā būs pirmais.

Pārim izvēle par uzvārdu jāizdara, iesniedzot pieteikumu laulības reģistrācijai dzimtsarakstu nodaļā.