Ēka un vides pieejamība

Publicēts pirms gada. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
14. septembrī, 2023
Viesturs

Labdien! Es nodarbojos ar uzņēmējdarbību un jau divdesmit gadus uzņemu viesus mājā, kas ir reģistrēta kā dzīvojamā māja lauku apvidū. Nekustamā īpašuma nodokli maksāju kā par komercobjektu. Māja tiek izīrēta noteiktam savstarpēji pazīstamu cilvēku skaitam (līdz 10 personām), tādējādi uzskatu, ka tā nav publiska ēka. Būvvalde, veicot apsekošanu, norādīja, ka ir jāmaina ēkas lietošanas veids, kam es piekrītu. Papildus būvvalde prasa nodrošināt vides pieejamību ar visām no tā izrietošajām sekām (sliekšņu demontāža, durvju aiļu paplašināšana, gultu piemērošana, tualetes telpu un dušas telpu pārbūve utt.). Ieguldījumi varētu būt tādi, ka apsveru slēgt uzņēmējdarbību. Vai būvvaldes prasība saistībā ar vides pieejamību ir likumīga?

A
atbild:
14. septembrī, 2023
Inese Helmane
LV portāls

Būvniecības likuma 4. pants noteic, ka būvniecībā ievēro arī vides pieejamības principu, saskaņā ar kuru būvniecības procesā tiek veidota vide, kurā ikviena persona var ērti pārvietoties un izmantot būvi atbilstoši tās lietošanas veidam.

Likuma 9. pants nosaka būtiskās būvei izvirzāmās prasības. Būve projektējama, būvējama un ekspluatējama atbilstoši tās lietošanas veidam, turklāt tā, lai nodrošinātu tās atbilstību šādām būtiskām prasībām:

  • mehāniskā stiprība un stabilitāte;
  • ugunsdrošība;
  • vides aizsardzība un higiēna, tai skaitā nekaitīgums;
  • lietošanas drošība un vides pieejamība;
  • akustika (aizsardzība pret trokšņiem);
  • energoefektivitāte;
  • ilgtspējīga dabas resursu izmantošana.

Lai konkrēti risinātu jums aktuālo pārbūves jautājumu, ieteiktu vērsties pie sertificēta būvinženiera.