Patentmaksātājam nav maternitātes un vecāku apdrošināšanas

J
jautā:
09. janvārī, 2019
Inese

Sveiki! Vēlētos noskaidrot par “patentmaksu”, ja es plānoju sākt darbu kādā skaistumkopšanas nozarē un maksāt patentmaksu. Kas notiek gadījumā, ja man piesakās bērniņš un jāiet bērna kopšanas atvaļinājumā? Vai no maksātajiem patentmaksas nodokļiem man pienāksies bērna kopšanas pabalsts? Ja jā, kāda procentuāli būs summa? Paldies!

A
atbild:
10. janvārī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Patentmaksas maksātājs ir sociāli apdrošināts tikai diviem apdrošināšanas veidiem – pensijai un invaliditātei. Tas nozīmē, ka, gaidot bērniņu, ja maksāts tikai šāds nodoklis (100 eiro Rīgā, 50 eiro – ārpus Rīgas), nav tiesību uz maternitātes un pēc tam – uz vecāku pabalstu.

Lai būtu tiesības uz maternitātes un vecāku pabalstu, jābūt sociāli apdrošinātai – darba ņēmējai vai pašnodarbinātajai (kura faktiski veic sociālās iemaksas) apdrošināšanas gadījuma iestāšanās dienā. Maternitātes pabalstam tā ir diena, ar kuru izsniegta darbnespējas lapa B.

Patentmaksas maksātājiem šī nodokļa režīma regulējums noteikts likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11.10 pantā.

Informāciju par pabalstiem vecākiem varat izlasīt Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras mājaslapā.