E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 35449
Lasīšanai: 6 minūtes

Eiropas sociālās drošības tiesību regulējums – iemaksas jāveic valstī, kurā strādā

J
jautā:
13. februārī, 2025
Alise

Labdien! Es piekritu viena gada darba līgumam Šveicē un vēlos noskaidrot, kas notiek, ja pēc gada atgriežos Latvijā un nevaru atrast nākamo darbu. Vai man pienāktos bezdarbnieka pabalsts? Kas notiek, ja pēc gada dodos BKA? Ja pēdējā gada laikā manas sociālās iemaksas Latvijā būtu 0, vai tas nozīmē, ka man nekas nepienāktos? Vai šī gada laikā, kad būšu tur, man ir iespēja maksāt sociālās iemaksas Latvijā tādā pašā apmērā, kāda man bijusi alga līdz šim? Ja ir, kā to varu izdarīt? Vai tas palīdzētu manā situācijā bezdarba vai BKA gadījumā?

A
atbild:
20. februārī, 2025
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Rasma Kalniņa, Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Personu, kas pārvietojas Eiropas Savienībā, Eiropas Ekonomikas zonā vai Šveicē, tiesības uz sociālo apdrošināšanu koordinē Eiropas Parlamenta un Padomes Regula Nr. 883/2004. Saskaņā ar Regulas nosacījumiem uz personu attiecas tās valsts tiesību akti un sociālās apdrošināšanas iemaksas par viņu jāveic tajā valstī, kurā persona strādā. 

Līdz ar to, ja persona būs noslēgusi darba līgumu ar Šveices darba devēju un strādās Šveices teritorijā, tad uz viņu attieksies Šveices tiesību akti un sociālās apdrošināšanas iemaksas par viņu tiks veiktas Šveicē. Proti, persona būs sociāli apdrošināta Šveicē. 

Saskaņā ar Regulas Nr. 883/2004 noteikumiem, ja persona ir dzīvojusi un strādājusi Šveicē, tad pēc darba attiecību pārtraukšanas personai bezdarbnieka pabalsts jāpieprasa Šveicē, tas ir, valstī, kurā persona bija nodarbināta un apdrošināta pirms darba attiecību pārtraukšanas (pēdējās nodarbinātības valstī). Nosakot tiesības uz bezdarbnieka pabalstu, nepieciešamības gadījumā Šveices kompetentā iestāde ņems vērā arī personas apdrošināšanas periodus Latvijā, pieprasot attiecīgo informāciju Latvijas kompetentajai iestādei – Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai (VSAA). 

Pēc bezdarbnieka pabalsta piešķiršanas Šveicē personai ir tiesības doties darba meklējumos uz citu ES dalībvalsti, tai skaitā Latviju, saglabājot tiesības saņemt Šveicē piešķirto bezdarbnieka pabalstu noteiktu laika periodu, izpildot konkrētus nosacījumus. To sauc par bezdarbnieka pabalsta eksportu. 

Tiesības uz bezdarbnieka pabalstu personai var tikt saglabātas trīs mēnešus no izbraukšanas dienas, kā arī periods var tikt pagarināts uz laiku līdz sešiem mēnešiem. Lai, meklējot darbu Latvijā, persona varētu turpināt saņemt Šveicē piešķirto bezdarbnieka pabalstu, personai Šveices kompetentajai iestādei (iestādei, kas piešķīrusi bezdarbnieka pabalstu) jālūdz izsniegt U2 dokumentu “Bezdarbnieka pabalsta tiesību saglabāšana”. U2 dokuments apstiprinās personas tiesības, meklējot darbu Latvijā, saņemt Šveicē piešķirto bezdarbnieka pabalstu. 

Jāņem vērā, ka U2 dokuments jāpieprasa pirms izbraukšanas uz Latviju. 

Lai varētu izmantot bezdarbnieka pabalsta eksporta nosacījumus un saņemt U2 dokumentu, personai: 

  • jābūt pieejamai Šveices nodarbinātības dienestam vismaz četras nedēļas kopš reģistrēšanās šīs valsts nodarbinātības dienestā. Atsevišķos gadījumos attiecīgais periods var tikt saīsināts;
  • jābūt noteiktām tiesībām saņemt Šveices bezdarbnieka pabalstu;
  • jādodas uz Latviju darba meklējuma nolūkos.  

Savukārt pēc U2 dokumenta saņemšanas personai septiņu dienu laikā pēc izbraukšanas no Šveices jāreģistrējas Latvijas nodarbinātības dienestā – Nodarbinātības valsts aģentūrā (NVA) – un jāpilda bezdarbnieka pienākumi saskaņā ar NVA noteikto kārtību. 

Svarīgi!  

Izbeidzot darba attiecības Šveicē, personai nekavējoties jāvēršas šīs valsts kompetentajā iestādē un jānoskaidro, vai ir tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu. Lai tiktu piešķirts bezdarbnieka pabalsts, personai jāiesniedz iesniegums. Ja personai nav tiesību saņemt bezdarbnieka pabalstu no pēdējās nodarbinātības valsts un persona ir nolēmusi atgriezties Latvijā, tad pirms izbraukšanas persona var pieprasīt izsniegt U1 dokumentu, kurā norādīti nodarbinātības un apdrošināšanas periodi Šveicē. Ja bezdarbnieka pabalsts Šveicē netiks pieprasīts vai piešķirts, tad tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu Latvijā personai būs tikai tad, ja persona, strādājot Šveicē, būs pastāvīgi dzīvojusi Latvijā. 

Vairāk informācijas par bezdarbnieka pabalsta eksporta nosacījumiem un tiesībām uz bezdarbnieka pabalstu, ja strādāts citā valstī, pieejams VSAA tīmekļvietnē, sadaļā “Bezdarbnieka pabalsts ES”.

Ja persona pēc darba attiecību pārtraukšanas Šveicē atgriezīsies Latvijā un sāks strādāt, tad, nosakot tiesības uz slimības, maternitātes un vecāku pabalstu, nepieciešamības gadījumā VSAA ņems vērā Šveicē uzkrātos apdrošināšanas periodus. Proti, ja personai nebūs Latvijā uzkrāts likuma “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” 4. panta pirmajā daļā noteiktais apdrošināšanas stāžs (trīs mēneši sešu mēnešu periodā vai seši mēneši 24 mēnešu periodā), nosakot tiesības uz minētajiem pabalstiem, tiks ņemti vērā arī Šveices apdrošināšanas periodi. Iesniedzot VSAA iesniegumu slimības, maternitātes vai vecāku pabalsta piešķiršanai, personai tajā jānorāda informācija par nodarbinātības periodu Šveicē. 

Turpretī bērna piedzimšanas, bērna kopšanas un ģimenes valsts pabalsta piešķiršana nav atkarīga no personas nodarbinātības un apdrošināšanas Latvijā. Minētos pabalstus personai būs tiesības saņemt, pamatojoties uz dzīvesvietu Latvijā. Vairāk informācijas par tiesībām uz attiecīgajiem pabalstiem pieejams VSAA tīmekļvietnē, sadaļā “Pabalsti ģimenēm ar bērniem”.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 98 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas