E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34577
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1
1
1

Iespējams mēģināt vienoties par uzturlīdzekļu parāda atmaksas kārtību

J
jautā:
20. novembrī, 2024
Kirils

Man ir divi bērni un izpildraksts par uzturlīdzekļu piedziņu. Divus mēnešus pats maksāju uzturlīdzekļus, savukārt nākamos divus mēnešus maksā Uzturlīdzekļu garantiju fonds. Darba algu saņemu ik pēc diviem mēnešiem ārzemēs. Šobrīd ir izveidojies parāds gan pret bērnu, gan fondu. Turklāt ievērojama naudas summa tiek novirzīta zvērināta tiesu izpildītāja komisijas maksājumiem, kas apgrūtina iespēju segt parādu. Vai es varu lūgt bērnu mātei vienoties par parāda iesaldēšanu, lai turpmāk veiktu tikai uzturlīdzekļu maksājumus mātei? Tas novērstu jauna parāda veidošanos un varētu uzkrāt līdzekļus esošā parāda dzēšanai. Kā tādu situāciju vislabāk risināt? Vai pastāv garantija, ka bērnu māte pēc gada neatjaunos prasību par iesaldēto parādu? Ja vienošanās tiek panākta abpusēji, vai ir iespējams izveidot jaunu vienošanos ar jauniem nosacījumiem, aizmirstot par veco iesaldēto parādu, ja bērnu māte tam piekrīt? Vai vienošanās noslēgšanai ir nepieciešama tiesa vai notariāls apstiprinājums? Vai pietiek, ka pie notāra ierodas abi? 

A
atbild:
16. decembrī, 2024
Santa Galiņa
LV portāls
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Marta Urbāne, zvērināta advokāte, sertificēta mediatore

Kā noprotams pēc rakstītā, parāds izveidojies gan pret Uzturlīdzekļu garantiju fondu (UGF), gan bērnu māti.  

Zvērināta advokāte, sertificēta mediatore Marta Urbāne norāda, ka jums ir iespējams vienoties ar UGF par parāda maksāšanas kārtību. Turklāt līdz 2028. gada 31. decembrim ir atvieglota parāda segšanas kārtība. Proti, ar katru veikto maksājumu vienlaikus tiek dzēsts pamatparāds un likumiskie procenti, un esošajam parādam likumiskie procenti nepieaug. Plašāka informācija pieejama Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijas mājaslapā 

M. Urbāne norāda, ka ar bērnu māti ir iespējams vienoties par parāda atmaksas kārtību, ja otra puse tam piekrīt. Ja puses var savstarpēji vienoties, tad vienošanos var slēgt pie notāra. Pretējā gadījumā strīdu izšķir tiesa. Papildus jānorāda, ka vecākam ir tiesības vērsties tiesā un prasīt samazināt uzturlīdzekļu apmēru, ja ir mainījušies apstākļi kopš uzturlīdzekļu noteikšanas. Tas iespējams gadījumā, ja nav uzlikts pienākums maksāt valstī noteikto minimālo uzturlīdzekļu apmēru par katru bērnu.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 63 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas