Labvakar! Lūgums sniegt skaidrojumu par uzturlīdzekļu maksu bērnam, kas sasniedzis pilngadību. Šobrīd mācās 12. klasē. Vai uzturlīdzekļi ir jāmaksā par vasaras mēnešiem? Kā es, būdams uzturlīdzekļu maksātājs, varu noskaidrot, vai bērns nav uzsācis darba attiecības, jo pats to neatklāj? Lūgums izskaidrot arī uzturlīdzekļu samaksu, ja bērns turpina mācības augstskolā (neklātienē vai attālināti).
Uzturlīdzekļi par pilngadīgu bērnu jāmaksā tikmēr, kamēr bērns turpina mācības un nestrādā (nevar pats sevi uzturēt).
Civillikuma 179. pants noteic, ka vecāku pienākums ir samērā ar viņu spējām un mantas stāvokli uzturēt bērnu. Šis pienākums gulstas uz tēvu un māti līdz laikam, kad bērns pats var sevi apgādāt.
Augstākās tiesas Senāts 2015. gada 7. janvāra spriedumā lietā Nr. SKC-1478/2015 secina: “Civillikuma 179. pants interpretējams tā, ka bērns, kurš mācās vidējās vai augstākās mācību iestādes dienas nodaļā un nav vecāks par 24 gadiem, uzskatāms par nespējīgu sevi apgādāt, līdz ar to vecākiem ir pienākums uzturēt bērnu.”
Ņemot vērā iepriekš minēto, uzskatāms, ka uzturlīdzekļi maksājami līdz bērna 24 gadu vecumam, ja bērns turpina mācības un nestrādā.
Savukārt saistībā ar bērna nodarbinātības ietekmi uz uzturlīdzekļiem norādām, ka būtisks ir nodarbinātības perioda ilgums un atalgojuma apmērs. Ja bērns strādā tikai vasaras mēnešos un/vai ienākumi ir nelieli, uzskatāms, ka bērns nevar pats sev nodrošināt uzturu un vecākam jāturpina maksāt uzturlīdzekļus.
Līdzīgas situācijas attiecībā uz nodarbinātību aprakstītas LV portāla e-konsultācijās “Uzturlīdzekļi pilngadīgam bērnam, kurš mācās un pats nevar sevi apgādāt” un “Vai pilngadīgam bērnam, kurš mācās un vasarā piestrādā, pienākas uzturlīdzekļi”.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 250 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!