Labdien! Tiesnesis civillietā tiesas sēdē vienas puses sniegtos rakstiskos paskaidrojumus nosauca par “makulatūru”. Tas ir fiksēts audioprotokolā. Vai tā ir pieņemama rīcība no tiesas puses? Kā jūs ieteiktu man rīkoties? Kā tas var ietekmēt tiesvedību?
Tieslietu ministrijas Komunikācijas departamenta sabiedrisko attiecību speciāliste Evija Rimšāne norada, ka nekorekti tiesneša izteicieni tiesas sēdē var liecināt par iespējamu tiesnešu ētikas normu pārkāpumu. Ar sūdzību par tiesneša rīcību var vērsties pie rajona (pilsētas) tiesas, apgabaltiesas, Augstākās tiesas priekšsēdētāja vai tieslietu ministres. Visām minētajām amatpersonām ir tiesības ierosināt disciplinārlietu pret tiesnesi par necienīgu rīcību vai tiesnešu ētikas kodeksa normu rupju pārkāpumu. Sūdzības par tiesnesi iesniegšana nevar ietekmēt tiesvedības gaitu.
Līdzīgu atbildi sniedz arī Tiesu administrācijas tiesu iestāžu sabiedrisko attiecību speciāliste Ināra Makārova: ja lietas dalībnieks tiesneša rīcībā saskata pārkāpumu, viņam ar iesniegumu jāvēršas pie tiesas priekšsēdētāja vai Tiesnešu ētikas komisijas, kura izskata tiesnešu ētikas normu pārkāpumus. Ētikas komisijas e-pasta adrese: etikaskomisija@ta.gov.lv. Iesniegumā jāiekļauj lietas dalībnieka vārds, uzvārds, tiesa un tiesnesis, kurš skata lietu, kā arī situācijas apraksts.
Tiesnešu ētikas komisija sastāv no 10 locekļiem: pieci ir no rajonu (pilsētu) tiesnešu izvirzītajiem kandidātiem, trīs – no apgabaltiesu, divi – no Augstākās tiesas tiesnešu izvirzītajiem. Locekļus ievēl reizi četros gados.
Vairāk par Tiesnešu ētikas kodeksa ievērošanas uzraudzību var izlasīt LV portāla publicētajā rakstā “Tiesnešu ētikas kodekss un tā ievērošanas uzraudzība”.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!