Lasīšanai: 1 minūte

Par atvaļinājuma laiku un periodu darbinieks un darba devējs vienojas

J
jautā:
03. decembrī, 2013
Sanita

Labdien! Vai pirms došanās dekrētā drīkst izmantot visas uzkrājušās atvaļinājuma dienas, ja tās ir vairāk kā 30?

A
atbild:
09. decembrī, 2013
Valsts darba inspekcija
Guntars Staune, Juridiskās nodaļas vadītājs

Darba likuma 150.panta ceturtā daļa noteic, ka sievietei pēc viņas pieprasījuma ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu piešķir pirms grūtniecības un dzemdību atvaļinājuma vai tieši pēc tā neatkarīgi no laika, kurā sieviete bijusi nodarbināta pie attiecīgā darba devēja.

Tā kā Augstākās tiesas Senāts savā 2010.gada 10.novembra spriedumā lietā Nr.SKC–667 ir atzinis, ka, tā kā uz atvaļinājuma izmantošanu attiecināms speciālais noilguma termiņš, proti, atvaļinājumu var izmantot tikai par pēdējo pusotru gadu (30 apmaksātas atvaļinājuma dienas), tad darba devējam nav pienākums piešķirt garāku atvaļinājumu par 30 apmaksātām dienām.

Taču nepastāv aizliegums, darba devējam un darbiniekam vienojoties, izmantot garāku atvaļinājumu.