E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 32003
Lasīšanai: 3 minūtes
7
7

Darbiniekam ir tiesības nepiekrist slēgt vienošanās līgumu

J
jautā:
07. martā, 2024
Anna

Darba devējs ir izsniedzis darbiniekam vienošanos par darba tiesisko attiecību izbeigšanu, pamatojoties uz DL 114. pantu. Cik ilgi darbinieks drīkst izskatīt piedāvāto vienošanos? Ja darbinieku neapmierina minētā vienošanās, vai darba devējs jāinformē rakstiski vai mutiski? Vai pareizi saprotu, ja darbinieks neparaksta vienošanos, tad viņš turpina strādāt? 

A
atbild:
11. martā, 2024
Zaida Kalniņa
LV portāls
Valsts darba inspekcija
Laura Akmentiņa, Klientu atbalsta nodaļas vadošā juriskonsulte

Saskaņā ar Darba likuma 114. pantu darbinieks un darba devējs var izbeigt darba tiesiskās attiecības, savstarpēji vienojoties. Iniciēt darba tiesisko attiecību pārtraukšanu, pamatojoties uz Darba likuma 114. pantu, var gan darbinieks, gan darba devējs. Par iepazīšanās laiku ar sagatavotā vienošanās līguma saturu puses vienojas. Darbiniekam, ja vienošanās līguma slēgšanu par darba attiecību izbeigšanu izsaka darba devējs, ir tiesības izteikt iebildumus un priekšlikumus, ko vēlams noformēt rakstveidā.  

Ja puses nevar vienoties par vienošanās līguma nosacījumiem, darba tiesisko attiecību pārtraukšana uz Darba likuma 114. panta pamata nevar notikt. 

Valsts darba inspekcijas (VDI) Klientu atbalsta nodaļas vadošā juriskonsulte Laura Akmentiņa skaidro: “Tas nozīmē,ja darba tiesisko attiecību izbeigšanas iniciators ir darba devējs un ar darbinieku nav iespējams panākt savstarpēju vienošanos par darba attiecību izbeigšanu, tad darba devējam ir tiesības rakstveidā uzteikt darba līgumu, vienīgi pamatojoties uz apstākļiem, kas saistīti ar darbinieka uzvedību, viņa spējām vai ar saimniecisku, organizatorisku, tehnoloģisku vai līdzīga rakstura pasākumu veikšanu uzņēmumā Darba likuma 101. panta pirmajā daļā noteiktajos gadījumos. Līdz ar to, ja darba devējam radies kāds no iepriekš minētajiem apstākļiem, darba tiesiskās attiecības ar darbinieku uzsakāmas atbilstoši Darba likuma 101. panta pirmajai daļai, ievērojot Darba likumā noteikto uzteikšanas kārtību un termiņus. 

Piemēram, ja darba devējs uzskata par lietderīgu uzņēmumā veikt saimnieciska un organizatoriska rakstura pasākumus un to rezultātā realizēt darbinieku skaita samazināšanu vai amatu likvidēšanu, darba devējam ir tiesības uzteikt darbiniekam darba līgumu, pamatojoties uz Darba likuma 101. panta pirmās daļas 9. punktu – darbinieku skaita samazināšana (darbinieku skaita samazināšana ir darba līguma uzteikums tādu iemeslu dēļ, kas nav saistīti ar darbinieka uzvedību vai viņa spējām, bet ir pietiekami pamatoti ar neatliekamu saimniecisku, organizatorisku, tehnoloģisku vai līdzīga rakstura pasākumu veikšanu uzņēmumā). Uzsakot darba līgumu, pamatojoties uz Darba likuma 101. panta pirmās daļas 9. punktu, darba devējam ir pienākums izmaksāt darbiniekam atlaišanas pabalstu Darba likuma 112. pantā noteiktajā apmērā.” 

Labs saturs
7
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 131 jautājumu. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas