Darba uzteikums par darbinieka pārkāpumiem

J
jautā:
12. jūnijā, 2023
Zane Elina

Labdien! Pēc cik disciplinārsodiem darba devējs ir tiesīgs uzteikt darba līgumu?

A
atbild:
14. jūnijā, 2023
Valsts darba inspekcija
Dace Stivriņa, Klientu atbalsta nodaļas vadītāja

Saskaņā ar Darba likuma 101. panta otro daļu, ja darba devējs ir nodomājis uzteikt darba līgumu, pamatojoties uz šā panta pirmās daļas 1., 2., 3., 4. vai 5. punkta noteikumiem, tad viņam ir pienākums pieprasīt no darbinieka rakstveida paskaidrojumu.

Lemjot par iespējamo darba līguma uzteikumu, darba devējam ir pienākums izvērtēt izdarītā pārkāpuma smagumu, apstākļus, kādos tas izdarīts, kā arī darbinieka personiskās īpašības un līdzšinējo darbu. No tā arī būs atkarīgs tas, vai konkrētajā gadījumā darba devējs aprobežosies ar piezīmes vai rājiena izteikšanu (pat vairākas reizes gadā) vai tomēr, konstatējot atkārtotu pārkāpumu, par kuru bija jau izteikta piezīme vai rājiens, lems par darba tiesisko attiecību uzteikšanu.

Darba likuma 90. panta piektā daļa nosaka: ja gada laikā no piezīmes vai rājiena izteikšanas dienas darbiniekam nav izteikta jauna piezīme vai rājiens, tad viņš uzskatāms par disciplināri nesodītu.