TĒMA: Nodokļi

No dāvinājuma tuvam radiniekam un laulātajam IIN nav jāmaksā

J
jautā:
06. novembrī, 2016
Mārtiņš

Jautājums par nodokļiem sekojošā gadījumā: sievas tēvs grib pārdot sev piederošu dzīvokli un naudu dāvināt mums, lai varam to izmantot kā starta kapitālu mūsu ģimenes dzīvoklim. Ja viņš pārdod dzīvokli un grib dāvināt naudu savai meitai, ar kādiem nodokļiem jārēķinās? Kā arī, ja mūsu vēlme ir, lai jaunais dzīvoklis būtu uz mana, nevis sievas vārda, ar kādiem nodokļiem jārēķinās situācijā, kur sieva vīram dāvina naudu?

A
atbild:
14. novembrī, 2016
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ar iedzīvotāju ienākuma nodokli neapliek dāvanas no fiziskajām personām, ja dāvinātāju ar nodokļa maksātāju saista laulība vai radniecība līdz trešajai pakāpei Civillikuma izpratnē. Tātad abās situācijās no dāvinājuma nodoklis nav jāmaksā.

Taču ienākums (dāvinājums) būs jādeklarē. Likums “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” nosaka, ka nodokļa maksātājam, kurš taksācijas gadā Latvijā ir guvis ar nodokli neapliekamos ienākumus, kuru kopējā summa pārsniedz 4000 eiro, Valsts ieņēmumu dienestā ir jāiesniedz gada ienākumu deklarācija.

Vēl jāzina, ka no dzīvokļa pārdošanas ienākuma jāmaksā kapitāla pieauguma nodoklis (15%), ja uz pārdevēju (ienākuma saņēmēju) neattiecas kāds no likumā (Par iedzīvotāju nodokli) paredzētajiem atbrīvojumiem.