TĒMA: Nodokļi

Par kādu periodu jāveic sociālās iemaksas?

J
jautā:
04. novembrī, 2016
Aleksandrs

Man ir jautājums par VSAOI maksājumiem, kas stāsies spēkā no 01.01.2017. Esmu 1 dibinātāja SIA īpašnieks, kas maksā MUN. Es veicu ēku fasāžu restaurācijas darbus, reizēm pieaicinu 2-4 darbiniekus. Man ir sezonas darbs no aprīļa līdz novembrim, ziemas mēnešos nav ienākumu. Vai par mēnešiem, kad nav ienākumu, man būs jāmaksā VSAOI no paša līdzekļiem?

A
atbild:
11. novembrī, 2016
Lidija Dārziņa
LV portāls

Likuma „Par valsts sociālo apdrošināšanu” normas, kas stāsies spēkā 2017. gada 1. janvārī, paredz, ka minimālo mēneša obligāto iemaksu objektu piemēro proporcionāli tām pārskata mēneša kalendāra dienām, kurās persona ir darba ņēmējs.

Minimālās mēneša obligātās iemaksas nebūs jāveic proporcionāli par tām taksācijas gada kalendāra dienām:

1. kurās darba ņēmējs atrodas bērna kopšanas atvaļinājumā;

2. kurās darba ņēmējam (bērna tēvam) ir piešķirts atvaļinājums sakarā ar bērna piedzimšanu;

3. kurās darba ņēmējs atrodas atvaļinājumā bez darba algas saglabāšanas, kas piešķirts darba ņēmējam, kura aprūpē un uzraudzībā pirms adopcijas apstiprināšanas tiesā ar bāriņtiesas lēmumu nodots aprūpējamais bērns;

4. par kurām darba ņēmējam ir izsniegta darbnespējas lapa “B” par pārejošu darbnespēju, grūtniecību un dzemdību atvaļinājumu;

5. kurās darba ņēmējs atrodas atvaļinājumā bez darba algas saglabāšanas, kas piešķirts vecākam, kura aprūpē ir bērns līdz triju gadu vecumam;

6. kurās darba ņēmējs, kas iegūst augstāko izglītību pilna laika studiju programmā, atrodas atvaļinājumā bez darba algas saglabāšanas.

2017. gadā ir pārejas periods, kurā iemaksu minimālais slieksnis ir 75% no minimālās algas.

Skaidrojošu Valsts ieņēmumu dienesta informāciju ar piemēriem varat izlasīt VID mājaslapā materiālā „Minimālās valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas darba devējam – mikrouzņēmumu nodokļa maksātājam”.