Sēdes gaitā Korupcijas novēršanas un apkarošanas birojs (KNAB) prezentēja nesen organizēto hakatonu, kura mērķis bija izpētīt, kā mākslīgais intelekts var palīdzēt identificēt un samazināt korupcijas riskus publiskajos iepirkumos. Prezentācija izraisīja aktīvu diskusiju par dažādu iestāžu pieredzi IT rīku izstrādē, īpaši saistībā ar tā dēvēto “sarkano karogu” identificēšanu – tematu, kas ir būtisks ES finanšu interešu efektīvai aizsardzībai.
Sēdes noslēdzošajā daļā notika diskusija par birokrātijas mazināšanas iespējām ES fondu ieviešanas un uzraudzības procesā. Tika izvērtēts, kā šādi pasākumi varētu ietekmēt ES finanšu interešu aizsardzības mehānismus. Vairākas ministrijas bija iesniegušas priekšlikumus birokrātijas mazināšanai, un diskusijā, kurā piedalījās arī tiesībsargājošo iestāžu pārstāvji, tika analizēti iespējamie riski, kas varētu rasties šo pasākumu ieviešanas rezultātā.
“Birokrātijas mazināšana ES fondu jomā ir nozīmīgs un svarīgs jautājums, taču ir būtiski nenonākt pretējā galējībā un neradīt labvēlīgu vidi prettiesiskai ES līdzekļu izlietošanai. Jāuzsver, ka būtisks administratīvā sloga mazināšanas elements ir vienota pieeja dažādu fondu ietvaros. Lauku atbalsta dienesta, Zemkopības ministrijas un Tieslietu ministrijas pārstāvji aicināja dažādu fondu Vadošās iestādes pārrunāt kopēju pieeju prasībām attiecībā uz informācijas pieprasījumu projektu īstenotājiem. Šobrīd dažādiem ES fondiem ir atšķirīga prakse projektu plānošanā, uzraudzībā un ieviešanā, lai gan finansējuma saņēmēji var būt vieni un tie paši, līdz ar to vērtīgi būtu sākt domāt par minēto pieeju vienādošanu," pēc sēdes uzsvēra AFCOS vadītāja Nata Lasmane.
Plašāka informācijas par AFCOS Padomi šeit