E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 25415
Lasīšanai: 3 minūtes

Darba likums neaizliedz nosūtīt komandējumā uz citu ES valsti Latvijas nepilsoni

J
jautā:
01. februārī, 2022
kaspars

Vai darba devējs ir tiesīgs mani (nepilsoni) sūtīt komandējumā uz Vāciju? Un, ja ir tiesīgs, tad uz cik ilgu laiku?

A
atbild:
20. februārī, 2022
Valsts darba inspekcija
Laura Akmentiņa, Klientu atbalsta nodaļas vadošā juriskonsulte

Saskaņā ar Darba likuma 28. panta otro daļu ar darba līgumu darbinieks uzņemas veikt noteiktu darbu, pakļaujoties noteiktai darba kārtībai un darba devēja rīkojumiem, bet darba devējs – maksāt nolīgto darba samaksu un nodrošināt taisnīgus, drošus un veselībai nekaitīgus darba apstākļus.

MK noteikumu Nr. 969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi” 2. punktā noteikts, ka komandējums ir darbinieka ar darba devēja rakstisku rīkojumu apstiprināts brauciens uz noteiktu laiku, lai pildītu darba (dienesta) uzdevumus vai paaugstinātu zināšanas un paaugstinātu kvalifikāciju (mācību komandējums). Darbinieku komandējumā darba devējs nosūta ar rīkojumu. Komandējuma ilgumu nosaka darba devējs.

Darba likuma 53. pantā ir noteikti izņēmumi, kad darbiniekam ir atteikuma tiesības doties komandējumā pēc darba devēja nosūtījuma. Proti, šādas atteikuma tiesības piemīt:

  • grūtniecēm;
  • sievietēm pēcdzemdību periodā līdz vienam gadam;
  • sievietēm, kas baro bērnu ar krūti;
  • darbiniekam, kas ir jaunāks par 18 gadiem.

Minētos darbiniekus darba devējs var nosūtīt komandējumā vai darba braucienā, ja tie devuši rakstveida piekrišanu. Savukārt attiecībā uz darbinieku, kas ir jaunāks par 18 gadiem, nepieciešama viena vecāka (aizbildņa) rakstveida piekrišana.

Līdz ar to norādām, ka Darba likumā nav noteikts aizliegums nosūtīt komandējumā darbinieku, kas ir nepilsoņa statusā. Darba devējs var nosūtīt šādu darbinieku komandējumā, ja vien uz viņu neattiecas kāds no Darba likuma 53. pantā noteiktajiem izņēmuma gadījumiem. Komandējuma ilgumu nosaka darba devējs.

Kā skaidro Nodarbinātības Valsts aģēntūras konsultants EURES jautājumos, Juris Liepiņš komandējuma laikā uz nepilsoņiem attiecas ierastie ieceļošanas nosacījumi. Eiropas Savienības valstīs, to skaitā Vācijā, nepilsoņi var ieceļot brīvi, līdzi ņemot pasi. Ceļošanai nav derīgas nepilsoņa personas apliecības, kā arī nepilsoņa pases, kas izdotas laikposmā no 1997. gada 10. aprīļa līdz 2007. gada 19. novembrim ar derīguma termiņu 50 gadu.

Vai un cik ilgi nepilsonis varēs uzturēties Vācijā nereģistrējoties rezidenta statusam, atkarībā no komandējuma rakstura, nosaka Vācijas normatīvie akti, konkrēti "Verordnung über die Beschäftigung von Ausländerinnen und Ausländern". Precīzāk par uzturēšanās nosacījumiem konkrētajā situācijā sazināties ar Federālo migrācijas un bēgļu lietu pārvaldi (Bundesamt für Migration und Flüchtlinge) vai Vācijas vēstniecību Latvijā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 75 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU