Vai darba devējs ir tiesīgs mani (nepilsoni) sūtīt komandējumā uz Vāciju? Un, ja ir tiesīgs, tad uz cik ilgu laiku?
Saskaņā ar Darba likuma 28. panta otro daļu ar darba līgumu darbinieks uzņemas veikt noteiktu darbu, pakļaujoties noteiktai darba kārtībai un darba devēja rīkojumiem, bet darba devējs – maksāt nolīgto darba samaksu un nodrošināt taisnīgus, drošus un veselībai nekaitīgus darba apstākļus.
MK noteikumu Nr. 969 “Kārtība, kādā atlīdzināmi ar komandējumiem saistītie izdevumi” 2. punktā noteikts, ka komandējums ir darbinieka ar darba devēja rakstisku rīkojumu apstiprināts brauciens uz noteiktu laiku, lai pildītu darba (dienesta) uzdevumus vai paaugstinātu zināšanas un paaugstinātu kvalifikāciju (mācību komandējums). Darbinieku komandējumā darba devējs nosūta ar rīkojumu. Komandējuma ilgumu nosaka darba devējs.
Darba likuma 53. pantā ir noteikti izņēmumi, kad darbiniekam ir atteikuma tiesības doties komandējumā pēc darba devēja nosūtījuma. Proti, šādas atteikuma tiesības piemīt:
Minētos darbiniekus darba devējs var nosūtīt komandējumā vai darba braucienā, ja tie devuši rakstveida piekrišanu. Savukārt attiecībā uz darbinieku, kas ir jaunāks par 18 gadiem, nepieciešama viena vecāka (aizbildņa) rakstveida piekrišana.
Līdz ar to norādām, ka Darba likumā nav noteikts aizliegums nosūtīt komandējumā darbinieku, kas ir nepilsoņa statusā. Darba devējs var nosūtīt šādu darbinieku komandējumā, ja vien uz viņu neattiecas kāds no Darba likuma 53. pantā noteiktajiem izņēmuma gadījumiem. Komandējuma ilgumu nosaka darba devējs.
Kā skaidro Nodarbinātības Valsts aģēntūras konsultants EURES jautājumos, Juris Liepiņš komandējuma laikā uz nepilsoņiem attiecas ierastie ieceļošanas nosacījumi. Eiropas Savienības valstīs, to skaitā Vācijā, nepilsoņi var ieceļot brīvi, līdzi ņemot pasi. Ceļošanai nav derīgas nepilsoņa personas apliecības, kā arī nepilsoņa pases, kas izdotas laikposmā no 1997. gada 10. aprīļa līdz 2007. gada 19. novembrim ar derīguma termiņu 50 gadu.
Vai un cik ilgi nepilsonis varēs uzturēties Vācijā nereģistrējoties rezidenta statusam, atkarībā no komandējuma rakstura, nosaka Vācijas normatīvie akti, konkrēti "Verordnung über die Beschäftigung von Ausländerinnen und Ausländern". Precīzāk par uzturēšanās nosacījumiem konkrētajā situācijā sazināties ar Federālo migrācijas un bēgļu lietu pārvaldi (Bundesamt für Migration und Flüchtlinge) vai Vācijas vēstniecību Latvijā.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!