E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34807
Lasīšanai: 3 minūtes
1
1

Virsstundu darba atlīdzināšana – tikai pārskata perioda beigās

J
jautā:
13. decembrī, 2024
Arita

Labdien! Ja uzņēmumā tiek noslēgts koplīgums ar darba ņēmējiem par summētā darba laika pārskata periodu (12 mēnešiem), vai nesezonā varam dot brīvas pirmdienas un, sākoties sezonai, uzkrātās virsstundas dzēst uz nesezonas pirmdienu rēķina? arī, kad stundas nodzēsušās un rodas jaunas virsstundas, vai drīkst tās izmaksāt darbiniekiem pie algas katru mēnesi, nevis pārskata perioda beigās? Paldies! 

A
atbild:
20. decembrī, 2024
Valsts darba inspekcija
Laura Akmentiņa, Klientu atbalsta nodaļas vadošā juriskonsulte

Summētā darba laika organizāciju atbilstoši Darba likuma 140. pantam nosaka gadījumos, kad darba rakstura dēļ ir nepieciešams pārsniegt darbiniekam noteikto normālo dienas vai nedēļas darba laika ilgumu, tas ir, nodarbināt vairāk par 8 stundām dienā un 40 stundām nedēļā. Šādā gadījumā darba devējam jāvēro, ka darbinieka darba laiks pārskata periodā nedrīkst pārsniegt attiecīgajam darbiniekam noteikto normālo darba laiku.  

Darba koplīguma puses var vienoties par pārskata periodu, kas nav ilgāks par 12 mēnešiem. Darbs, kuru darbinieks veic virs pārskata periodā noteiktā normālā darba laika, uzskatāms par virsstundu darbu. 

Līdz ar to summētā darba laika organizācijas gadījumā virsstundas tiek konstatētas, noslēdzoties pārskata periodam. Piemēram, ja summētā darba laika pārskata periods ir 12 mēneši, tad virsstundu darba tiek konstatēts, noslēdzoties attiecīgajam pārskata periodam. Ja pārskata periods ir garāks par vienu mēnesi, tad vērtējams viss pārskata periods kopumā, nevis katrs mēnesis atsevišķi. Vienā pārskata perioda mēnesī darbinieks var būt nostrādājis vairāk stundu nekā attiecīgā mēneša normālā darba laika stundas, taču, piemēram, nākamajā mēnesī tās izlīdzinās. Šādos apstākļos, noslēdzoties pārskata periodam, virsstundu darbs var neveidoties. 

Tādējādi uzsverams, ka summētā darba laika organizācijas gadījumā svarīgi elementi ir pārskata periods un darba grafiks. Veidojot grafiku, darba devējam ir pienākums sabalansēt darbinieka darba un atpūtas laiku atbilstoši attiecīgajam darbiniekam noteiktajam normālajam darba laikam pārskata periodā. Summētā darba laika ietvaros aizliegts nodarbināt darbinieku ilgāk par 24 stundām pēc kārtas un 56 stundām nedēļā. Atpūtas laiku darbiniekam piešķir nekavējoties pēc darba veikšanas. Darba devējs nodrošina, ka pārskata periodā diennakts atpūtas laiks nav īsāks par vidēji 12 stundām diennaktī un nedēļas atpūtas laiks nav īsāks par vidēji 35 stundām nedēļā, ieskaitot diennakts atpūtas laiku. Darba devējam ir pienākums laikus iepazīstināt darbinieku ar darba grafiku. 

Tāpat uzsverams: ņemot vērā to, ka summētā darba laika organizācijas gadījumā virsstundas tiek konstatētas pārskata perioda beigās, arī atlīdzība par virsstundām maksājama, pārskata periodam noslēdzoties 

Ja darba devējs virsstundu darbu vēlas darbiniekiem atlīdzināt katru mēnesi, tad darba koplīguma pusēm jāgroza koplīguma noteikums un 12 mēnešu ilgais pārskata periods jānomaina uz vienu mēnesi ilgu pārskata periodu. Darba koplīguma noteikumu grozīšana ir noteikta Darba likuma 23. pantā. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 43 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas