Ir summētais darba laiks, noteikta stundas likme un piemaksa ik mēnesi. Vai, aprēķinot atvaļinājuma naudu, ir jāņem vērā piemaksu summa? Atvaļinājuma naudu aprēķina zemāku par stundas likmi (alga ir virs minimālās). Nākamajā mēnesī, ja esi bijis atvaļinājumā, papildus tiek noņemtas vienas darbadienas stundas. Vai tā drīkst?
Atvaļinājuma laika apmaksas aprēķināšanu un kārtību nosaka Darba likuma 75. pants.
Visos gadījumos, kad darbiniekam saskaņā ar šo likumu izmaksājama vidējā izpeļņa, tā aprēķināma par pēdējiem sešiem kalendāra mēnešiem no darba algas, normatīvajos aktos, darba koplīgumā vai darba līgumā noteiktajām piemaksām, kā arī prēmijām. Par ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma vai papildatvaļinājuma laiku izmaksājamās samaksas summu aprēķina, dienas vai stundas vidējo izpeļņu reizinot ar darba dienu vai stundu skaitu atvaļinājuma laikā.
Tātad, aprēķinot dienas vai stundas vidējo izpeļņu, kas ir pamats atvaļinājuma naudas aprēķinam, jāņem vērā izmaksātās piemaksas.
Darba devējam saskaņā ar Darba likuma 137. pantu ir pienākums precīzi uzskaitīt katra darbinieka nostrādātās stundas kopumā, atsevišķi virsstundas, darbu nakts laikā, nedēļas atpūtas laikā un svētku dienās nostrādātās stundas, kā arī dīkstāves laiku. Darbiniekam ir tiesības personiski vai ar darbinieku pārstāvju starpniecību pārbaudīt darba devēja veikto darba laika uzskaiti.
Ja jūs šaubāties par veikto aprēķinu, kā arī darba laika uzskaiti, tad jums ir tiesības pārbaudīt darba devēja uzskaitīto darba laiku un pieprasīt izskaidrot izsniegto darba samaksas aprēķinu (t. sk. atvaļinājuma naudas), tostarp gadījumā, ja tiek konstatētas neprecizitātes starp darbinieka faktiski nostrādāto darba laiku un darba devēja norādīto informāciju darba samaksas aprēķinā. Tādas tiesības jums paredz Darba likuma 71. pants.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 250 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!