SKAIDROJUMI
>
Zini savas tiesības un iespējas!
TĒMAS
Inese Helmane
LV portāls
Šodien
Lasīšanai: 14 minūtes
RUBRIKA: Skaidrojums
TĒMA: Mājoklis

Jautājumi un atbildes par dzīvokļu īpašnieku aktuālās kontaktinformācijas norādīšanu Būvniecības informācijas sistēmā (BIS)

Likums paredz, ka visiem, kam pieder dzīvoklis daudzdzīvokļu mājā ar trim un vairāk dzīvokļu, Būvniecības informācijas sistēmā (BIS) jānorāda aktuālā kontaktinformācija. Ja minētā informācija ir mājas pārvaldnieka rīcībā, dati BIS jāievada ēkas pārvaldniekam. Kontaktinformācijas norādīšana BIS nepieciešama, lai nodrošinātu ērtu un operatīvu saziņu starp daudzdzīvokļu dzīvojamo māju īpašniekiem un pārvaldniekiem. Vienlaikus tas ir svarīgi, lai īpašnieki nepalaistu garām ziņas par būtisku lēmumu pieņemšanu, kas saistīti ar kopīpašuma pārvaldīšanu.

īsumā
  • Līdz aizvadītā gada 31. decembrim aktuālā kontaktinformācija dzīvokļa īpašniekam bija jānorāda BIS vai jāiesniedz pārvaldniekam.
  • Ja dzīvokļa īpašnieka kontaktinformācija ir pārvaldnieka rīcībā, tad ziņas par īpašnieku BIS jānorāda daudzdzīvokļu mājas pārvaldniekam.
  • Ja dzīvokļa īpašnieks nav norādījis vai iesniedzis elektroniskā pasta un korespondences adresi, par adresi saziņai ar pārvaldnieku tiek uzskatīta dzīvokļa īpašuma adrese.
  • BIS ir dzīvokļa īpašnieka saziņa ar pārvaldnieku, iespēja īpašniekiem komunicēt vienam ar otru un lemt par kopīpašuma pārvaldīšanu.
  • Mājas lieta sastāv no 17 sadaļām. Dzīvokļa īpašnieks BIS var aplūkot arī būvniecības un ekspluatācijas sadaļas, bet tādā gadījumā dokumentācija būs par katru ēku atsevišķi.

Būtiskākās izmaiņas, kas no šī gada 1. janvāra attiecas uz dzīvokļu īpašniekiem, saistītas ar aktuālās kontaktinformācijas norādīšanu BIS. Proti, ar grozījumiem Dzīvokļa īpašuma likumā, kas stājās spēkā 2024. gada 1. novembrī, tika noteikts, ka līdz aizvadītā gada 31. decembrim dzīvokļa īpašniekam jānorāda BIS vai jāiesniedz pārvaldniekam vai personai, kura atbilstoši pārvaldīšanas līguma noteikumiem kārto mājas lietu, šāda aktuālā kontaktinformācija:

  • tālruņa numurs;
  • elektroniskā pasta adrese;
  • korespondences adrese, ja tā atšķiras no dzīvokļa īpašuma adreses.

Ja dzīvokļa īpašnieks nav norādījis vai iesniedzis elektroniskā pasta un korespondences adresi, par adresi saziņai ar pārvaldnieku tiek uzskatīta dzīvokļa īpašuma adrese.

Likuma pārejas noteikumu 10. punkts noteic, ka dzīvokļa īpašnieka kontaktinformācija iekļaujama BIS līdz 2024. gada 31. decembrim, taču faktiski to iespējams izdarīt arī pēc attiecīgā datuma.

Ja dzīvokļa īpašnieka kontaktinformācija ir pārvaldnieka rīcībā, tad ziņas par īpašnieku BIS jānorāda daudzdzīvokļu mājas pārvaldniekam.

Mājas lieta – obligāti BIS

Kamēr īpašnieks BIS mājas lietā nebūs norādījis aktuālo kontaktinformāciju, ziņas par īpašumu tiks sūtītas tikai uz dzīvokļa īpašuma adresi, kas var apgrūtināt to savlaicīgu saņemšanu.

Jāpiebilst, ka Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likums paredz, ka no 2023. gada 1. marta BIS obligāti elektroniski jākārto mājas lietas visās daudzdzīvokļu dzīvojamās mājās, kurās ir vairāk nekā trīs dzīvokļu. Galvenais atbildīgais par mājas lietas kārtošanu ir pārvaldnieks.

 

Plašāk par tēmu LV portālā >>

Aktualizēt kontaktinformāciju ir dzīvokļa īpašnieka interesēs

Kāpēc aktuālā kontaktinformācija jānorāda BIS? Tā ir nevis valsts saziņa ar iedzīvotāju, bet dzīvokļa īpašnieka komunikācija ar pārvaldnieku, iespēja īpašniekiem sazināties vienam ar otru un lemt par kopīpašuma pārvaldīšanu, uzsver Būvniecības valsts kontroles biroja (BVKB) direktore Baiba Vītoliņa.

Dzīvokļa īpašuma likums noteic, ka aktuālā kontaktinformācija vajadzīga ar dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu pieņemšanu saistītu uzaicinājumu un paziņojumu saņemšanai.

Ekonomikas ministrijas (EM) Mājokļu politikas departamenta direktors Mārtiņš Auders akcentē, ka kontaktinformācijas norādīšana BIS ir īpaši svarīga, lai nepalaistu garām kopsapulces, tostarp atkārtotās, kur atbilstoši Dzīvokļa īpašuma likuma 19.1 pantam arī mazākumam ir tiesības izlemt jautājumus, kas attiecas uz mājas pārvaldīšanu.

Turklāt ar grozījumiem Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likumā plānots noteikt tiesības dzīvojamo māju pārvaldniekiem savā vārdā ierosināt būvniecības procesu.

Vairāk par tēmu LV portālā >>

“Tā nav datu vākšana pārvaldīšanas vajadzībām. Kontaktinformācija ir nepieciešama dzīvokļu īpašnieku komunikācijai un ērtībām,” piebilst M. Auders.

Dzīvokļu īpašnieku kontaktinformāciju ir būtiski norādīt, lai pārvaldnieks vajadzības gadījumā varētu operatīvi sazināties, piemēram, ūdens apgādes avārijas situācijās, par pakalpojumu pārtraukumiem vai atslēgumiem. Kontaktinformācija ir nozīmīga arī tāpēc, lai pārvaldnieks nosūtītu citas ziņas, kas saistītas ar pārvaldīšanas darbību veikšanu dzīvojamā mājā, kā, piemēram, organizētu dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu pieņemšanu, informētu par ārkārtas vai plānveida remontdarbiem.

Mājas lietā – 17 sadaļas

Mājas lieta sastāv no 17 sadaļām. Sadaļā “Pamatdati”, “Pārvaldnieks” un “Īpašnieki” iekļauta vispārīga informācija par būvi, īpašniekiem un pārvaldnieku. Minētajās sadaļās dati tiek saņemti no Valsts zemes dienesta (VZD) un Dzīvojamo māju pārvaldnieku reģistra.

Plašāk par tēmu LV portālā >>

Piemēram, sadaļā “Īpašnieki” pieejams dzīvokļu īpašnieku saraksts. “Tajā var redzēt kaimiņu dzīvokļu īpašnieku vārdus un uzvārdus, kā arī noteiktos gadījumos, kas paredzēti Dzīvokļa īpašuma likumā, iepazīties ar citu dzīvokļu īpašnieku deklarēto adresi,” stāsta B. Vītoliņa.

Pārvaldnieks var pievienot datnes sadaļā: “Ienākumu/izdevumu pārskats”, “Apsekošanas reģistrācijas žurnāls”, “Uzkrātie līdzekļi”, “Skaitītāji”, “Pārvaldīšanas izmaksas”, “Dokumenti” un “Lēmumi”.

Būvniecības un ekspluatācijas sadaļas

Vienā mājas lietā var būt informācija par vairākām ēkām, ja tās atrodas uz viena zemesgabala.

Dzīvokļa īpašnieks BIS var aplūkot arī būvniecības un ekspluatācijas sadaļas, bet tādā gadījumā dokumentācija būs par katru ēku atsevišķi, skaidro BVKB Būvniecības informācijas sistēmas reģistru nodaļas vadītāja Iveta Putne.

Būvniecības sadaļā dzīvokļa īpašnieks attiecībā uz konkrēto daudzdzīvokļu māju var iepazīties ar būvniecības lietu, redzēt, vai kaimiņi ir ierosinājuši būvniecības procesu. Tas ir informatīvs paziņojums.

Turpretī ekspluatācijas sadaļā atrodama tehniskā informācija no būvvaldēm, tehniskās apsekošanas akti, vizuālās apsekošanas žurnālu ieraksti, remontdarbu plāni u. c.

Jautājumi un atbildes par BIS

Jautājums: Daļa dzīvokļu īpašnieku nelieto un/vai neprot lietot BIS. Ko darīt?

BVKB atbilde: Tādos gadījumos būtu jāsazinās ar pārvaldnieku un jāiesniedz viņam aktuālā kontaktinformācija. Tas būtu jādara arī situācijā, ja īpašniekam nekādā veidā nav iespējas autorizēties BIS. Iesakām viņam izveidot pilnvaru, lai ar BIS palīdzību mājas pārvaldīšanā varētu piedalīties kāds radinieks, piemēram, dēls vai meita. BIS nav vajadzīga pie notāra apliecināta pilnvara.

Jautājums: Kā BIS var izveidot dzīvokļa īpašnieka pilnvaru?

BVKB atbilde: Jāizvēlas sadaļa “Mana darba vieta”, “Mani dati”, “Ekspluatācijas pilnvaras un deleģējumi”. Pilnvara var būt beztermiņa vai terminēta.

BIS reģistru nodaļas vadītāja I. Putne uzsver, ka šobrīd pilnvarotā persona uz pilnvaras pamata var piedalīties mājas pārvaldīšanā, bet nevar BIS norādīt īpašnieka aktuālos datus. Iecerēts papildināt BIS funkcionalitāti, lai nākotnē tas būtu iespējams.

Jautājums: Mantojums ir pieņemts klusējot, mirušā tēva meita nav gājusi ne pie notāra, ne uz zemesgrāmatu reģistrēt īpašumu. Kādas ir viņas tiesības darboties BIS?

BVKB atbilde: Kā nereģistrēta īpašniece viņa nevar darboties BIS. Līdz ar to visi jautājumi jārisina ar pārvaldnieka starpniecību.

Jautājums: Dzīvokļa īpašnieks ir nepilngadīgs bērns. Kā tādā gadījumā var pārvaldīt savu īpašumu?

BVKB atbilde: Nepilngadīgā vārdā rīkojas aizbildnis, kuram ir vajadzīga pilnvara, kas jāreģistrē BIS.

Jautājums: Vai dzīvokļa īpašnieks var dzēst datus mājas lietā? Vai arī to var darīt tikai pārvaldnieks?

BVKB atbilde: Dzīvokļa īpašnieks var izdzēst tikai sadaļā “Lēmumi” pievienotos dokumentus, t. i., dzīvokļu īpašnieku pieņemtos lēmumus, ja to pieņemšana organizēta, neizmantojot BIS.

I. Putne piebilst, ka visas darbības (tai skaitā lēmumu izdzēšanu), kuras tiek veiktas BIS, fiksē, tādēļ šī iespēja nebūtu jāizmanto ļaunprātīgi.

Jautājums: Ja vēlas pirkt dzīvokli, vai iespējams ielūkoties mājas lietā? Vai iepriekšējam īpašniekam jādod pilnvara?

BVKB atbilde: Dzīvokļa īpašnieks var piešķirt potenciālajam īpašniekam pilnvaru, lai iepazītos ar mājas lietu, taču, ņemot vērā, ka pilnvarnieks var veikt BIS tādas pašas darbības kā dzīvokļa īpašnieks, labāk būtu kopīgi apskatīt konkrēto mājas lietu.

Jautājums: Kā dzīvokļu īpašnieks var piedalīties kopsapulcēs, ja BIS nav reģistrējis aktuālo kontaktinformāciju?

Ekonomikas ministrijas atbilde: Kopsapulces izveidošana BIS nenozīmē, ka tajā var piedalīties tikai tie dzīvokļu īpašnieki, kuri to izmanto, attiecīgi liedzot balsot sabiedrības grupai, kas nelieto elektroniskās saziņas līdzekļus. Kopsapulces organizatoram ir noteikts pienākums nodrošināt, ka uzaicinājumu uz kopsapulci ir saņēmis ikviens dzīvokļa īpašnieks, un to organizēt tādā veidā, lai sapulcē varētu piedalīties gan tie dzīvokļu īpašnieki, kuri lieto elektroniskās saziņas līdzekļus, gan tie, kas ierodas klātienē.

Jautājums: Vai citi dzīvokļu īpašnieki BIS redz kaimiņa kontaktinformāciju – telefona numuru un e-pasta adresi?

BVKB atbilde: Kopsapulces vai aptaujas organizators – pārvaldnieks vai dzīvokļa īpašnieks – tās organizēšanas laikā minēto informāciju redz. Pārējie dzīvokļu īpašnieki šiem datiem nevar piekļūt.

Jautājums: Daudzdzīvokļu māja ir kopīpašumā, starp īpašniekiem noslēgts kopīpašuma dalītas lietošanas līgums. Vai tādā gadījumā ir iespējams izmantot BIS?

BVKB atbilde: Kopīpašniekiem ir pieeja BIS. Viņi tikai neredz konkrētās telpu grupas, kuras lieto.

I. Putne atklāj, ka BIS nākotnē tiks papildināta ar informāciju par kopīpašuma daļu, respektīvi, varēs redzēt, kam pieder, piemēram, 34/256 kopīpašuma daļas.

BIS izmanto arvien aktīvāk

Ekonomikas ministrijas Sabiedrisko attiecību daļas vadītāja Evita Urpena norāda, ka BIS sadaļa attiecībā uz dzīvokļu īpašniekiem ir pilnībā pabeigta – jauni, kardināli papildinājumi patlaban netiek plānoti, tāpēc atliek izmantot sistēmā nodrošinātās iespējas.

Latvijā ir reģistrētas 39 487 daudzdzīvokļu dzīvojamās mājas ar 720 973 dzīvokļu īpašumiem. Šī gada janvāra vidū kontaktinformāciju BIS mājas lietā ir norādījuši 86 178 jeb aptuveni 12% dzīvokļu īpašnieku. Savukārt līdz 2024. gada novembrim BIS organizēts vairāk nekā 2000 aptauju un kopsapulču. Aktivitāte pakāpeniski pieaug.

Kā iesniegt informāciju BIS

  • Autorizējies Būvniecības informācijas sistēmā (BIS) ar vienotās pieteikšanās moduli Latvija.lv (autorizēties iespējams ar šādiem autentifikācijas rīkiem: internetbanku, “Smart-ID”, eID, eParakstu, “eParaksts mobile”);

  • zem izvēlnes ikonas “Mana darba vieta” (ikona augšā, labajā stūrī) atver sadaļu “Māju lietas”;

  • izvēlies sadaļu “Īpašnieka lietas”;

  • atver mājas lietu, spiežot uz ikonas “Pāriet uz mājas lietu”;

  • izvēlies sadaļu “Īpašnieki”, atrodi sarakstā savu dzīvokļa īpašumu un spied uz blakus esošās ikonas;

  • lai ievadītu kontaktinformāciju, spied “Labot”;

  • aizpildi kontaktinformāciju, norādot savu tālruņa numuru, elektroniskā pasta un korespondences adresi;

  • kad informācija ievadīta, spied “Saglabāt”.

Papildu instrukcija informācijas aktualizēšanai – soli pa solim: 

Papildu informācija un tehniskais atbalsts:

BIS atbalsta tālrunis: 62004010 (taustiņš “2” – dzīvokļu īpašniekiem un pārvaldniekiem).

Labs saturs
Pievienot komentāru
LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI