E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34808
Lasīšanai: 5 minūtes

Papildatvaļinājums par individuālo darba gadu

J
jautā:
13. decembrī, 2024
N

Manā darba līgumā ir rakstīts, ka: 4. DARBA ŅĒMĒJS no 2021. gada 1. decembra strādā pie DARBA DEVĒJA Rīgā; 5. DARBA ŅĒMĒJS ir tiesīgs saņemt papildu 4 atvaļinājuma dienas katru gadu. Vai šīs papildu atvaļinājuma dienas ir tās pašas, kas minētas šajā rakstā? Un vai uz tām attiecas Darba likuma 151. panta ceturtajā daļā lietotā frāzelīdz nākamā gada ikgadējam atvaļinājumam”? Vai tā nevar tikt interpretēta veidā, kas izslēdz Darba likuma 31. pantā noteiktā divu gadu noilguma termiņa piemērošanu arī papildatvaļinājuma izmantošanai? 
Piemērs ar konkrētiem datiem: 
2022. gadā es biju atvaļinājumā jūlijā (10 dienas), augustā (5 dienas) un decembrī (5 dienas). 
Papildus rakstīju iesniegumu par 5 papildatvaļinājuma dienu piešķiršanu (4 pēc līguma, amatojoties uz Darba likuma 151. panta otro daļu, un vēl 1 par bērnu, pamatojoties uz Darba likuma 151. panta pirmās daļas 3 punktu) decembrī. 
2022. gadā es biju atvaļinājumā septembrī (1 diena), oktobrī (1 diena), novembrī (13 dienas) un decembrī (5 dienas). Arī šajā gadā tika rakstīti iesniegumi par 5 papildatvaļinājuma dienu piešķiršanu decembrī. 
2. novembra atvaļinājuma dienas sakrita ar slimības lapu, tāpēc tika rakstīts iesniegums par šo dienu pārcelšanu uz 2024. gada janvāri. Diemžēl arī pārceltajos datumos atkal biju slims. 
2024. gadā es biju atvaļinājumā jūnijā (1 diena), augustā (5 dienas), oktobrī (1 diena), novembrī (5 dienas) un decembrī (5 dienas). Arī šogad ir noformēts iesniegums par 5 papildatvaļinājuma dienu piešķiršanu decembrī. 
Man ir aizdomas, ka esmu zaudējis tiesības pārcelt 2 atvaļinājuma dienas no 2023. gada, jo ir iestājies noilgums. Tomēr uzskatu, ka man vēl palikušas 3 pamata atvaļinājuma dienas no pēdējā individuālā darba gada, kas beidzas 2024. gada 30. novembrī. 

A
atbild:
Šodien
Valsts darba inspekcija
Laura Akmentiņa, Klientu atbalsta nodaļas vadošā juriskonsulte

No sniegtā apstākļu apraksta secināms, ka darba devējs darba līgumā atbilstoši Darba likuma 151. panta otrajai daļai noteicis darbinieka tiesības uz ikgadējo apmaksāto papildatvaļinājumu, 4 darba dienām. 

Neatkarīgi no papildatvaļinājuma veida (Darba likuma 151. panta pirmajā daļā noteiktie likumiskie ikgadējie apmaksātie papildatvaļinājumi vai atbilstoši Darba likuma 151. panta otrajai daļai darba koplīgumā vai darba līgumā noteiktie jeb līgumiskie ikgadējie apmaksātie papildatvaļinājumi) tā piešķiršanā darba devējam ir saistoši Darba likuma 151. panta trešajā, ceturtajā un piektajā daļā noteiktie vispārīgie ikgadējā apmaksātā papildatvaļinājuma piešķiršanas un atlīdzināšanas noteikumi.  

Saskaņā ar Darba likuma 151. panta ceturto daļu ikgadējo apmaksāto papildatvaļinājumu par kārtējo gadu piešķir un izmanto līdz nākamā gada ikgadējam atvaļinājumam. Tas nozīmē, ka papildatvaļinājumu par kārtējo individuālo darba gadu darbinieks ir tiesīgs izmantot līdz brīdim, kad darbinieks sāk izmantot nākamā individuālā darba gada ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu. Tādējādi papildatvaļinājuma tiesības izmantošanai ņemams vērā: 

  • par kuru individuālo darba gadu papildatvaļinājums piešķirams;
  • vai darbinieks sācis izmantot nākamā individuālā darba gada ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu.  

Vērtējot jūsu aprakstītos faktiskos apstākļus, noprotams, ka 2024. gada jūnijā esat sācis izmantot ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu par individuālo darba gadu no 2023. gada 1. decembra līdz 2024. gada 30. novembrim. Līdz ar to secināms, ka papildatvaļinājuma tiesība par individuālo darba gadu no 2022. gada 1. decembra līdz 2023. gada 30. novembrim ir zudusi.  

Šobrīd esat tiesīgs izmantot atlikušo ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma daļu par individuālo darba gadu no 2023. gada 1. decembra līdz 2024. gada 30. novembrim, kā arī ikgadējo apmaksāto papildatvaļinājumu par šo minēto individuālo darba gadu. 

Papildus vēršama uzmanība uz to, ka atbilstoši Darba likuma 149. panta otrajai daļai, darbiniekam un darba devējam vienojoties, ikgadējo apmaksāto atvaļinājumu kārtējā gadā var piešķirt pa daļām, taču viena no atvaļinājuma daļām kārtējā gadā nedrīkst būt īsāka par divām nepārtrauktām kalendāra nedēļām. 

Tādējādi likumā imperatīvi (kategoriski) noteikts, ka viena no ikgadējā apmaksātā atvaļinājuma daļām kārtējā gadā (par individuālo darba gadu) nedrīkst būt īsāka par divām nepārtrauktām kalendāra nedēļām. Ja minētais noteikums, izmantojot atvaļinājumu pa daļām, netiek izpildīts, tad tiek pārkāpta Darba likuma 149. panta otrā daļa. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 96 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas