E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 34858
Lasīšanai: 4 minūtes

Darbinieka civiltiesiskā atbildība

J
jautā:
18. decembrī, 2024
Linda

Labdien! Uzņēmums pagājušā gada decembra beigās atvēra jaunu veikalu. To darīja reģionālais direktors ar savu komandu. Tika pieņemta veikala vadītāja, kas nostrādāja līdz februāra vidum. No februāra beigām līdz jūlijam bija cita vadītāja. No jūlija beigām līdz šim laikam ir cita vadītāja. Uzņēmums augustā veica veikala inventarizāciju. Decembrī otrajai vadītājai atnāca pavēste no Valsts policijas par resorisko pārbaudi sakarā ar iztrūkumu inventarizācijā. Vai uzņēmuma vadībai ir tiesības pieprasītatmaksāt no bijušā darbinieka veikala iztrūkumus, kuri radušies nozagto preču dēļ, ja veikalā līdzekļu taupības nolūkos nebija apsardzes darbinieka? 

A
atbild:
20. decembrī, 2024
Valsts darba inspekcija
Laura Akmentiņa, Klientu atbalsta nodaļas vadošā juriskonsulte

Darba likuma 50. pants un 81. pants nosaka darbiniekam pienākumu veikt darbu ar tādu rūpību, kāda atbilstoši darba raksturam un darba veikšanai nepieciešamajām darbinieka spējām un piemērotībai būtu taisnīgi no viņa sagaidāma. Darbiniekam savu darba pienākumu ietvaros ir pienākums rūpēties par to, lai pēc iespējas novērstu vai mazinātu šķēršļus, kas nelabvēlīgi ietekmē vai var ietekmēt parasto darba gaitu uzņēmumā, kā arī par to, lai pēc iespējas novērstu vai mazinātu draudošus vai jau radušos zaudējumus. Izņēmums pieļaujams tikai tajā gadījumā, kad šāda rīcība darbiniekam nav pa spēkam, nav no viņa taisnīgi sagaidāma vai arī to aizliedzis darba devējs. 

Darbinieka iespējamās civiltiesiskās atbildības noteikumi noteikti Darba likuma 23. nodaļā. Situācijās, kad darbinieks bez attaisnojoša iemesla neveic darbu vai arī ir veicis darbu nepienācīgi vai citādas prettiesiskas, vainojamas rīcības dēļ ir nodarījis zaudējumus darba devējam, darbiniekam ir pienākums atlīdzināt darba devējam radušos zaudējumus.  

Katrs konkrēts gadījums par iespējamu zaudējumu radīšanu darba devējam vērtējams individuāli, jo darbinieka civiltiesiskās atbildības apmērs nosakāms atkarībā no lietas apstākļiem, īpaši ņemot vērā to, ciktāl pārsvarā bijusi darbinieka vaina (vērtējama darbinieka rīcība, kāda atbilstoši darba raksturam no viņa taisnīgi sagaidāma, kā arī vainas pakāpe) vai darba devēja vaina. Ja darbinieks nepiekrīt, ka zaudējumi darba devējam būtu radušies darbinieka nepienācīgas darba izpildes dēļ vai citādas prettiesiskas, vainojamas rīcības dēļ, darbiniekam ir tiesības apstrīdēt darba devējam radušos zaudējumu atlīdzības prasījuma pamatu vai apmēru.  

Strīds par konkrēta darbinieka civiltiesiskās atbildības pamatu vai tā apmēru, ja tas netiek atrisināts uzņēmumā iekšienē, izskatāms tiesā – darba devējam ir tiesības celt atbilstošu prasību tiesā divu gadu laikā no zaudējumu nodarīšanas dienas. Ja darba devējs pats ar saviem rīkojumiem vai nenodrošinot pienācīgus darba apstākļus vai darba aprīkojumu, bijis vainīgs zaudējumu nodarīšanā, tiesa var darbinieku pilnībā vai daļēji atbrīvot no civiltiesiskās atbildības. Ja zaudējumi darba devējam radušies vairāku darbinieku prettiesiskas, vainojamas rīcības dēļ, tad katra darbinieka atbildība nosakāma atbilstoši viņa līdzdalībai zaudējumu nodarīšanā un vainas pakāpei. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 42 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas