E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 36246
Lasīšanai: 5 minūtes

Par aizdomām saistībā ar augu aizsardzības līdzekļu neatbilstošu lietošanu var ziņot

J
jautā:
06. maijā, 2025
Kristīna

Labdien! Cīnāmies ar kaimiņiem pret pesticīdu lietošanu blakus mūsu īpašuma teritorijām. Saprotams, ka Latvijā likums nav iedzīvotāju pusē un nevienu neuztrauc ne bērni, kuri tiek pakļauti pesticīdu ietekmei, ne kāds cits. Ko darīt, nezinām. Vismaz atbīdīt smidzināšanu tālāk no mājām. Vieni kaimiņi pēc saindēšanās ar pesticīdiem savu māju pārdeva. Turklāt tas nebija viens saindēšanās gadījums. Agronome ir agresīva. Atklāti apgalvo, ka smidzināja un smidzinās. Vai tiešām nav nekādu iespēju veidot sev veselīgu vidi un iztikt bez īpašuma pārdošanas? Pašvaldība lielāko daļu zemju izīrē zemniekam. Mēs esam gatavi zemi paši nomāt vai izpirkt. Tomēr pašvaldība pretī nenāk. Varbūt var pieprasīt izlikt īpašumus izsolē? Vai vērsties pie kādas iestādes pēc palīdzības? Valsts augu aizsardzības dienests darbojas saskaņā ar likumiem, bet tie nav iedzīvotāju pusē. Un atrunāties ar likumiem, ka visam ir noteiktas pieļaujamās normas... Atvainojiet, mēs visi zinām, ka vitamīni un mikroelementi no pesticīdiem nekādos apjomos nerodas.

A
atbild:
Šodien
Valsts augu aizsardzības dienests
Līga Brence, Augu aizsardzības departamenta direktore
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Konvencionālajā lauksaimniecībā atbilstošu augu aizsardzības līdzekļu (AAL) lietošana, ievērojot izvirzītos nosacījumus un drošības prasības, ir legāla. Turklāt Latvijā ir atļauts lietot tikai tādus AAL, kuri ir reģistrēti un iekļauti Latvijas augu aizsardzības līdzekļu sarakstā 

Pirms AAL tiek reģistrēti sarakstā to sastāvā esošās darbīgās vielas izvērtē un apstiprina Eiropas Savienības līmenī. Pirms AAL reģistrācijas Latvijā Valsts augu aizsardzības dienests (VAAD) sadarbībā ar kolēģiem no citām Baltijas un Skandināvijas valstīm teorētiski analizē zinātnisko pētījumu datus un modelē to iedarbību lauka apstākļos, īpaša uzmanība tiek pievērsta riska grupu drošībai, tai skaitā lauku tuvumā dzīvojošajiem bērniem un pieaugušajiem, nejaušiem garāmgājējiem, lauku strādniekiem. AAL reģistrē tikai tad, ja to lietošana nerada tūlītēju vai ilgtermiņa negatīvu ietekmi cilvēkiem, dzīvniekiem un apkārtējai videi.  

Katra AAL marķējumā ir noteiktas drošības prasības un nogaidīšanas laiks, kas jāievēro, kamēr smidzinājums uz augiem nav nožuvis. Ja ievēro AAL marķējumā norādītos lietošanas noteikumus un drošības prasības, Latvijas laukos izmantotie AAL ir droši un nevar radīt saindēšanās risku vai vides piesārņojumu.  

Turklāt AAL iegādāties un lietot drīkst tikai apmācīti lauksaimnieki, kuri ir ieguvuši apliecību par AAL lietošanas zināšanu apguvi, kas ietver informāciju par riskiem, ko var radīt augu aizsardzības jomā noteikto prasību pārkāpumi. Apmācību kursā iekļauti temati par AAL atbilstošu un pamatotu lietošanu, kā arī vides un cilvēka veselības aizsardzības prasībām.  

Normatīvajos aktos noteiktās prasības paredz, ka, lietojot AAL, jāievēro īpašuma robežas un jānovērš smidzinājuma nonese blakus teritorijās. Ņemot vērā AAL īpašības, tā marķējumā var tikt noteiktas papildu prasības aizsargjoslu izveidei līdz blakus teritorijai un virszemes ūdens objektiem. Konkrēta AAL riska novērtējums tiek veikts un nepieciešamie drošības pasākumi noteikti atbilstoši Eiropas Pārtikas nekaitīguma iestādes un Eiropas Komisijas Veselības un pārtikas nekaitīguma ģenerāldirektorāta vadlīnijām.  

Lauksaimniekam jāievēro AAL marķējumā minētās prasības. AAL lietošanas noteikumu, marķējumu prasību neievērošana ir administratīvais pārkāpums. VAAD inspektori uzrauga un kontrolē AAL apriti un lietošanu, veic plānveida un ārkārtas pārbaudes, tostarp pēc iedzīvotāju sūdzībām.  

Ja jums ir aizdomas vai tiek novērota neatbilstoša AAL lietošana, lūdzam sazināties ar tuvāko VAAD reģionālo nodaļu vai arī elektroniski, rakstot uz e-pasta adresi: pasts@vaad.gov.lv, vai atstājot ziņu, zvanot uz uzticības tālruni 67550944. 

Mēs aicinām lauksaimniekus un lauku tuvumā esošos iedzīvotājus uz savstarpēju dialogu un informācijas apmaiņu par AAL, kas tiek lietoti uz lauka, un to nepieciešamību. Iesakām jums savstarpēji izrunāt kaimiņu bažas un vienoties par praktiskiem pasākumiem, kas konkrētajā situācijā veicinātu savstarpēju sapratni, drošu un cieņpilnu līdzāspastāvēšanu.  

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 252 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas