Labdien! Arī es esmu starp tiem, kam ir darīšana ar tiesu izpildītāju. Bija tiesa, ar kuras lēmumu noteikta summa, kas man ir jāmaksā. Protams, es maksāju. Man bija liels pārsteigums, kad uzzināju, ka pie summas, kura man jāatmaksā, nāk klāt procenti. Ja ar tiesas lēmumu ir noteikta atmaksājamā summa, kāpēc pēc tiesas lēmuma es arvien turpinu maksāt arī procentus? Pēc būtības nekas nav mainījies, vai es maksāju tam kantorim, no kura aizņēmos naudu, vai maksāju pēc tiesas lēmuma. Mainījies ir tikai tas, ka piedzenamā summa ir divkāršojusies. Kur vērsties pēc palīdzības? Uzskatu, ka tas nav pareizi un godīgi. Paldies!
Jūsu jautājumā aprakstītā situācija pirmšķietami neliecina par tiesību normu neievērošanu.
Kreditoram, vēršoties tiesā par parāda piespiedu piedziņu, ir tiesības līdz ar parāda kopsummu, kas sastāv no pamatsummas un nokavējuma procentiem, prasīt no parādnieka arī saņemt likumīgos 6% gadā no parāda summas līdz sprieduma pilnīgai izpildei. To paredz Civilprocesa likuma 195. panta pirmā daļa.
Likumisko procentu apmērs (6% gadā) ir noteikts Civillikuma 1765. pantā, t. i., likumisko procentu apmērs par tāda naudas parāda samaksas nokavējumu, kas kā atlīdzība nolīgta līgumā par preces piegādi, par pirkumu vai pakalpojuma sniegšanu, ir astoņi procentpunkti virs procentu pamatlikmes (1765. p. 3. d.) gadā, bet līguma attiecībās, kurās piedalās patērētājs, – seši procenti no simta gadā.
Ja jūsu kreditors ir tiesai prasījis likumisko 6% samaksu piespiedu piedziņas gadījumā, tad šis prasījums ir apmierināms un minēts tiesas nolēmumā. Ar konkrēto tiesas nolēmumu jūs varat iepazīties portālā elieta.lv, autorizējoties ar Latvija.lv, vai lūgt to uzrādīt tiesu izpildītājam.
Papildus jānorāda, ka parādsaistību piedziņa ārpustiesas kārtībā, kā arī piespiedu piedziņa uz tiesas nolēmuma pamata vienmēr parādniekam (aizņēmējam) izmaksā dārgāk nekā laicīga saņemtā aizņēmuma (kredīta) atmaksa kreditoram.
Kā akcentē tiesu izpildītāja un LZTI padomes priekšsēdētāja vietniece Iveta Kruka, parādniekam parāda atmaksas laikā jāveido konstruktīva sadarbība ar tiesu izpildītāju: “Parādnieks var vērsties pie tiesu izpildītāja un lūgt iespēju atmaksāt parādu, neiesaistot darba devēju un izvairoties no bankas konta apķīlāšanas. Parādniekam jāsazinās ar savu tiesu izpildītāju. Pirmā saziņa, izsakot konkrēto vēlmi, var būt telefoniski, tomēr pēc tam būs jāiesniedz iesniegums, turklāt var būt nepieciešams iesniegt arī citu informāciju, par ko informēs tiesu izpildītājs.
Jāatceras, ka noslēgtā vienošanās par noteiktas ikmēneša summas novirzīšanu parādsaistību dzēšanai ir precīzi jāpilda. Īpaši nozīmīgi minētais ir parādniekiem, kuriem ir mainīga darba samaksa, kas kādu laiku var būt lielāka un tad – mazāka. Tāpēc ieturējumi, ko aprēķina grāmatvedis, nereti ir izdevīgāki, jo tiek aprēķināti no attiecīgajā laikposmā nopelnītās summas. Tas ir svarīgs individuāls lēmums.”
Vairāk informācijas par savām iespējām varat uzzināt LV portāla publikācijā “Samērīga parādu nomaksa parādnieka un kreditora interesēs. Stājas spēkā jaunā parādu piedziņas kārtība”.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!