Labdien! Ir saņemts dāvinājums – īpašums, par kuru ir noslēgts dāvinājuma līgums. Dāvinājuma saņēmējam ir parādi un slikta kredītvēsture. Vai tiesu izpildītāji un parādu piedzinēji var apķīlāt vai kā citādi vērsties pret īpašumu?
Ja apdāvinātajam ir parādsaistības, kuras ir grūtības izpildīt (piemēram, tiek pieļauti maksājumu kavējumi, kā rezultātā izveidojas parāds), tad kreditori var uzsākt parāda piespiedu piedziņu. Tas nozīmē, ka kreditori var vērsties tiesā ar prasības pieteikumu un parāda nesamaksas gadījumā uz tiesas nolēmuma pamata lūgt zvērinātam tiesu izpildītājam veikt piespiedu piedziņas darbības.
Civilprocesa likums, kas regulē piedziņas vēršanu uz fiziskās personas mantu, noteic, ka piedziņu vērš uz fiziskās personas mantu, arī uz šīs personas daļu kopīpašumā un laulāto kopmantā, kā arī likumā noteiktajos gadījumos – uz laulāto mantas kopību. Vienlaikus piedziņas vēršana uz parādnieka nekustamo īpašumu pieļaujama, ja, piemērojot citus piespiedu izpildes līdzekļus, piedzinēja prasījumu saprātīgā termiņā nav iespējams apmierināt. Šāda kārtība neattiecas uz tādu parādu piedziņu, kuri nodrošināti, ieķīlājot attiecīgo nekustamo īpašumu (skat. 570. pantu). Tas nozīmē, ka arī dāvinājumā saņemtais īpašums var tikt pārdots piespiedu izsolē, ja nebūs iespējams citā veidā saprātīgā termiņā segt parādus (piemēram, ja ieturējumi no darba samaksas ir pārāk mazi salīdzinājumā ar parāda summu).
Lai nenonāktu līdz parāda piespiedu piedziņai, apdāvinātajam aktīvi jārīkojas, piemēram, jāsamaksā radušies parādi, jāvienojas ar kreditoriem par parāda atmaksas kārtību (grafiku).
Vienlaikus jānorāda, ka noteiktos gadījumos piedziņu uz dāvinājumā saņemto nekustamo īpašumu var vērst arī dāvinātāja kreditori. Par to vairāk varat lasīt LV portāla skaidrojumā “Ar dāvinājumu saistītie riski: dāvinājumu var atsaukt, apstrīdēt un uz dāvināto īpašumu var vērst piedziņu”.
Vairāk par parādu piedziņu varat uzzināt LV portālā >>
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!