E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 24703
Lasīšanai: 3 minūtes
2
2

Ceļa servitūts un sētas nomaiņa

Publicēts pirms 3 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
08. novembrī, 2021
Artis

Labdien! Jautājums par ceļa servitūtu. Īsumā situācija: kaimiņš nodalīja zemi no sava īpašuma uz pārdošanu, jaunajam zemes gabalam nav piebraucamā ceļa, vienīgā iespēja ir piebraukt caur mūsu īpašumu (mums vienīgā māja uz ielas), vai tad kaimiņam starp savām divām mājam kaut kā jātaisa ceļš. Norunājām, ka kaimiņš salabo/nomaina man sētu un tad abi parakstām dokumentu par ceļa servitūtu, kad no katra no īpašumiem 37 m2 aiziet ceļam. Šobrīd sanāk: kaimiņš savu solījumu neizpildīja, aizgāja no savas puses parakstīt dokumentu, ka no viņa zemes 37 m2  tiek iedoti ceļam, zemi pārdeva, un šobrīd jaunie saimnieki sākuši celt māju un uzskata, ka viss ir sakārtots un viņiem ceļš pienākas no mūsu īpašuma. Iespējams, mēs varēsim vienoties ar jaunajiem īpašniekiem, ka viņi mums nomaina sētu, bet, ja gadījumā jaunie īpašnieki ir spītīgi, vai mēs drīkstam nedot pieeju īpašumam? Kādas mums būtu izredzes uzvarēt tiesā, ja lieta aizietu tik tālu? Jo šobrīd sanāk:  kaimiņš pārdevis zemi, saņēmis naudu, bet grib, lai ceļu taisām mēs caur savu īpašumu (kas pēc plānojuma mums patiesībā ir ļoti neizdevīgi)! Ļoti pretīga situācija, un ceru uz atbildi.

A
atbild:
11. novembrī, 2021
Inese Helmane
LV portāls
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

Civillikuma 1235. pants nosaka: no servitūta izrietošā lietu tiesība ir nodibināta un spēkā abām pusēm, t. i., valdošā un kalpojošā nekustamā īpašuma īpašniekiem, tikai pēc servitūta ierakstīšanas zemesgrāmatā; līdz tam laikam viņu starpā pastāv vienīgi personiska saistība, kuras ierakstīšanu zemesgrāmatā var tomēr prasīt katra puse, ja vien izpildīti visi citi servitūtam nepieciešamie noteikumi.

No izklāstītā apraksta nav skaidrs, vai servitūts ir nostiprināts zemesgrāmatā. Ja tas tā nav, tad no servitūta izrietošā lietu tiesība nav spēkā.

Cik saprotams, tad nesaprašanās ir par sētas salabošanu/nomaiņu. Servitūts parasti tiek nodibināts ar līgumu, pusēm par to vienojoties, vai arī prasības kārtībā tiesā, ja šādu vienošanos panākt nav iespējams.

Līgumā var paredzēt arī dažādus aprobežojumus. Lai šādi aprobežojumi iegūtu spēku, tie obligāti jāieraksta zemesgrāmatā kopā ar servitūtu.

Vairāk par ceļa servitūtiem var izlasīt publikācijā “Ceļa servitūts – izplatītākie strīdi, un kā tos risināt”.

Lai precīzāk atbildētu uz jūsu jautājumu, būtu ieteicams vērsties ar visiem dokumentiem pie jurista vai zvērināta advokāta.

Labs saturs
2
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 173 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas