Vai darba devējs ir tiesīgs prasīt, lai darbinieks atdod savu iepriekšējā gada plānotāju

J
jautā:
09. decembrī, 2020
Ilmārs V.

Labdien! Uzņēmums katru gadu nodrošina darbiniekiem plānotājus, kuros veikt pierakstus. Plānotāji tiek izsniegti katram darbiniekiem individuāli. Šogad uzņēmums pieprasa iesniegt visus 2019. gada plānotājus (ar izņēmumiem dažiem “VIP” darbiniekiem), kas ir aizpildīti ar darbinieku pierakstiem. Paskaidrojuma šādai rīcībai īsti nav, apgalvo, ka šie plānotāji ir uzņēmuma īpašums, jo uzņēmums par tiem samaksājis. Vai uzņēmumam ir tādas tiesības? Vai tas neierobežo darbinieka tiesības?

A
atbild:
30. decembrī, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Darba devējs šādas prasības var izvirzīt tikai tādā gadījumā, ja tas noteikts kādā iekšējā normatīvajā aktā (darba kārtības noteikumos, nolikumos u. tml.). Turklāt plānotāja ieraksti var saturēt arī personas datus, kas darba devējam nav pieejami (vienīgais izņēmums varētu būt tad, ja darba devējs iepriekš noteicis, ka plānotāji izmantojami tikai darba pienākumu pildīšanai). Jebkurā gadījumā nav spēkā tādi darba devēja rīkojumi, kuri pretēji normatīvajiem aktiem pasliktina darbinieka tiesisko stāvokli (Darba likuma 6. panta pirmā daļa).