TĒMA: Mājoklis

Kopīpašnieku tiesības un virszemes autostāvvieta

J
jautā:
12. novembrī, 2020
Marija

Labdien. Personai A pieder dzīvoklis un virszemes autostāvvieta ar lietošanas tiesībām. Persona B vēlas nopirkt no personas A minēto virszemes autostāvvietu un lietošanas tiesības pārreģistrēt uz personas B īpašumu. Vai pastāv kaut kādi ierobežojumi minētā darījuma noslēgšanai? (P.S. Dzīvojamās mājas būvnieks, kurš ir pārdevis personai A dzīvokli ar virszemes autostāvvietu, paziņojis, ka minētais darījums ir iespējams tikai ar personas A dzīvokļa pirkšanu, jo virszemes autostāvvieta nepieder personai A, bet “iet” kopā tikai komplektā ar dzīvokli.)

A
atbild:
20. novembrī, 2020
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Artūrs Lielgalvis, zvērināts advokāts

Uz virszemes autostāvvietu attieksies Civillikumā paredzētās kopīpašnieku tiesības. Civillikuma 1073. pants paredz: ja nekustamā īpašuma kopīpašnieks atsavina savu daļu personai, kas nav kopīpašnieks, tad pārējiem kopīpašniekiem ir pirmpirkuma tiesības. Minētais likuma pants noteic, ka kopīpašnieks pirmpirkuma tiesības var izmantot divu mēnešu laikā no pirmpirkuma tiesību piedāvājuma saņemšanas.