TĒMA: Mājoklis

Par dzīvokļu īpašnieku tiesībām un pienākumiem

J
jautā:
12. jūnijā, 2019
Māris Plūmiņš

Labdien! Dzīvokļa īpašumu likums nosaka īpašnieka pienākumu piedalīties mājas pārvaldīšanā. Izņemot finansējumu un rēķinu nomaksu, nekas sīkāk nav noteikts. DzīKs valdes rīcībā ir tikai kopaspulce un kopsapulce aptaujas formā. Likums neprecizē atbildību, ja īpašnieks nepiedalās kopsapulcēs un aptaujās, lai noskaidrotu viedokli, kas nepieciešams jebkura lēmuma pieņemšanai Dzīks. Ir dzīvokļa īpašnieki, kuri nekad neapmeklē kopsapulces, bet apsaimniekošanas maksa visiem ir vienāda, gan tiem, kas aktīvi piedalās dzīvojamās mājas kopīpašuma pārvaldībā, gan tiem, kas to nekad nedara un neatbild uz telefona zvaniem, e-pastiem. Ja šos īpašniekus izdodas atrast, viņi atbild: likumā nav teikts, ka dalība ir obligāta. Vai Kooperatīvo sabiedrību likums ļauj diferencēt tos īpašniekus, kas iesaistās pārvaldīšanā, un tos, kas ne?

A
atbild:
22. jūlijā, 2019

Jā, Dzīvokļa īpašuma likuma 9. pantā ir noteiktas dzīvokļa īpašnieka tiesības piedalīties dzīvojamās mājas pārvaldīšanā, bet 10. pantā – tas definēts kā pienākums. “Nekas sīkāk likumā nav minēts, un mājas pārvaldīšanā neaktīvo dzīvokļu īpašnieku ietekmēšanas svira ir tikai viena – iespējami plašas informācijas sniegšana viņiem un izskaidrošanas darbs, arī par riskiem, ka, nepiedaloties sapulcēs un aptaujās, pārējo dzīvokļu īpašnieku vairākums var pieņemt viņiem nelabvēlīgus vai netīkamus lēmumus, kas būs jāpilda,” norāda Latvijas Nekustamā īpašuma pārvaldnieku asociācijas vadītājs Vitolds Peipiņš. “Bet izvēle nepiedalīties mājas pārvaldīšanā arī ir dzīvokļa īpašnieka tiesības. Diemžēl tajās mājās, kurās dzīvokļu īpašnieki nepiedalās ne sapulcēs, ne aptaujās un nav iespējams savākt lēmumu pieņemšanai nepieciešamo Dzīvokļa īpašuma likumā noteikto balsu īpatsvaru, mājas pārvaldīšana notiek, var teikt, avārijas režīmā – pārvaldnieks nodrošina tikai obligāti veicamās darbības. Citus pasākumus saistībā ar dzīvojamās mājas uzlabošanu un attīstīšanu ilgtermiņā (Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likuma 6. panta trešā daļa) nevar īstenot, jo ar savu balsojumu (sapulču vai aptauju ignorēšana arī uzskatāma par balsojumu) dzīvokļu īpašnieki ir apliecinājuši, ka neuzskata to par vajadzīgu.”