E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 125
Lasīšanai: 2 minūtes
1
1

Darba tiesiskās attiecības var pierādīt dažādi

Publicēts pirms 13 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
02. septembrī, 2010
Andris Janauskis

Labdien, esmu individuālā darba veicējs, sadarbības līgumā neveidojas darba devēja un darba ņēmēja attiecības. Darba devējs ar oktobri uzteic darbu, vai mums pienākas kompensācija?

A
atbild:
03. septembrī, 2010
Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība
Kaspars Rācenājs, jurists

Visupirms būtu jāprecizē, kāds īsti ir jautājuma uzdevēja statuss. Tā kā šāda statusa „individuālā darba veicējs” vairs nav, pieņemsim, ka jautātājs, visticamāk, ir pašnodarbinātais (saimnieciskās darbības veicējs).

Atlaišanas pabalsta izmaksu, pārtraucot darba tiesiskās attiecības, nosaka Darba likums. Lai varētu piemērot Darba likumu, svarīgi konstatēt, vai vispār pastāv un ir pierādāmas darba tiesiskās attiecības.

Lai gan jautātājs pats atzīmē, ka ar sadarbības līgumu neveidojas darba devēja un darba ņēmēja attiecības, jāuzsver, ka līguma nosaukums nebūt nav vienīgais pierādījuma veids, lai to noteiktu. Lai konstatētu, vai pastāv darba tiesiskās attiecības, ir jānoskaidro arī, kas nomaksā nodokļus.
Ja nodokļus maksā pats darba veicējs, darba tiesību normas visdrīzāk nav piemērojamas un atlaišanas pabalsts nepienākas.

Savukārt, ja nodokļus par darba veicēju maksā darba devējs, ir vērts sīkāk izvērtēt līgumu un faktiskos nodarbinātības apstākļus, bet tad būtu nepieciešama tikšanās klātienē, par kuru var vienoties, iepriekš piesakoties pa tālruni: 67035905 vai e-pastu: kaspars@lbas.lv. Konsultācija ir bezmaksas.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 59 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas