DIENASKĀRTĪBĀ
>
Par aktuālo valstī un iestādēs (preses relīzes)
TĒMAS
02. jūlijā, 2025
Lasīšanai: 4 minūtes
RUBRIKA: Relīze
TĒMA: Drošība
1
1

Policija aizturējusi naudas kurjeri, kura no daugavpiliešiem izkrāpusi 26 800 eiro

FOTO: Freepik.

Aizvadītajā nedēļā, 27. jūnijā, Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Dienvidlatgales iecirkņa amatpersonām izdevās aizturēt kārtējo naudas kurjeri – 2007. gadā dzimušu sievieti. Jauniete sniedza informāciju, ka Daugavpilī kopumā piedalījusies kā naudas kurjere četros telefonkrāpšanu gadījumos un mēneša laikā no senioriem izkrāpusi ap 26 800 eiro skaidrā naudā. Saistībā ar šiem noziedzīgajiem nodarījumiem Valsts policijā ir uzsākti kriminālprocesi un turpinās izmeklēšana.

Valsts policijas Latgales reģiona pārvaldes Dienvidlatgales iecirkņa Izmeklēšanas nodaļas amatpersonas saņēma informāciju, ka šā gada 24. jūnijā, Daugavpilī, 1943. gadā dzimusi sieviete saņēma zvanu no nenoskaidrotas personas, kura stādījās priekšā kā advokāts un paziņoja, ka viņas tuviniece ir cietusi ceļu satiksmes negadījumā un nepieciešami naudas līdzekļi, lai sniegtu palīdzību. Pie sievietes ieradās naudas kurjere, kura no personas paņēma 4000 eiro skaidrā naudā, par to uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 177. panta pirmās daļas, un turpinās izmeklēšana.

Skaidrojot notikušā apstākļus, policijas darbinieki identificēja personu, kura iesaistīta noziedzīgajā nodarījumā. 2025. gada 27. jūnijā likumsargi Daugavpilī aizturēja un ievietoja īslaicīgās aizturēšanas vietā 2007. gadā dzimušu jaunieti, kura šajā shēmā darbojās kā naudas kurjere. Pēc aizturēšanas jauniete likumsargiem atzinās, ka, izpildot naudas kurjera lomu, piedalījusies vēl trijos ar telefonkrāpšanu saistītos gadījumos.

Arī pārējos gadījumos Daugavpilī sazvanītajām personām krāpnieki meloja par ceļu satiksmes negadījumā cietušu radinieku. Krāpniekiem izdevās iegūt personu uzticību un vienoties par naudas nodošanu.  2025. gada 26. jūnijā, kāda persona naudas kurjerei nodeva 12 000 eiro. Citā gadījumā, 25. jūnijā, no personas izkrāpti 9000 eiro. Savukārt, 9. jūnijā, jauniete ieradās pie sievietes, kura nodeva naudas kurjeram 1800 eiro skaidrā naudā.

Policijas rīcībā ir informācija, ka visos gadījumos sieviete izkrāptos naudas līdzekļus nodeva citai šajā shēmā iesaistītai personai.  

Par šiem noziedzīgajiem nodarījumiem pret personu ir uzsākts kriminālprocess pēc Krimināllikuma 177. panta otrās daļas, proti, par krāpšanu, ja tā izdarīta ievērojamā apmērā vai ja to izdarījusi personu grupa pēc iepriekšējas vienošanās. Paredzēts soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar īslaicīgu brīvības atņemšanu, vai ar probācijas uzraudzību, vai ar sabiedrisko darbu, vai ar naudas sodu, konfiscējot mantu vai bez mantas konfiskācijas.  Valsts policija brīdina iedzīvotājus, ka pēc nepazīstamu zvanītāju pieprasījuma nedrīkst nodot svešiniekiem skaidru naudu vai bankas kartes, kā arī atklāt piekļuves datus banku kontiem. Šādas telefonsarunas uzreiz jāpārtrauc! Valsts policija aicina iedzīvotājus būt uzmanīgiem, un atgādināt arī saviem tuviniekiem, īpaši gados vecākiem cilvēkiem, finanšu drošības nosacījumus!

Valsts policija aicina jauniešus neiesaistīties krāpniecības shēmās, pat, ja šķiet ka tā ir iespēja viegli nopelnīt naudu. Likumsargi atgādina, ka, neskatoties uz apstākļiem un iemesliem, kāpēc personas ir iesaistījušās noziedzīgajās shēmās, būtiski apzināties, ka tas ir nelikumīgi un par to paredzēta kriminālatbildība.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru

ĪSUMĀ

Finanšu noziegumi un noziedzīgi iegūtu līdzekļu atrašanās civiltiesiskajā apritē ne tikai ļauj noziedzniekiem gūt labumu no izdarītajiem noziedzīgajiem nodarījumiem, bet kropļo tirgu un likumīgu uzņēmējdarbību, apdraud nacionālo un starptautisko drošību, kā arī valsts starptautisko reputāciju.


Eiropas Padomes noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas ekspertu komiteja “Moneyval” 2018. gada 23. augustā publicēja  5. kārtas ziņojumu, kurā novērtēti Latvijā īstenotie NILLTFN pasākumi. No 11 vērtētajām jomām astoņās rādītājs tika novērtēts kā viduvējs, bet divās – zems.

Atbilstoši “Moneyval” novērtēšanas procedūras noteikumiem Latvijai tika piemērota pastiprināta uzraudzība. 

Noderīgi resursi

Latvijas Bankas vadlīnijas NILLTPFN un sankciju riska pārvaldīšanas iekšējās kontroles sistēmas izveidei un klientu izpētei (AML rokasgrāmata)

Informācija par valsts reģistriem klientu izpētes veikšanai atbilstoši NILLTPFN prasībām

FID Meklētājs sankciju sarakstos


LATVIJAS REPUBLIKAS TIESĪBU AKTI
LATVIJAS REPUBLIKAS OFICIĀLAIS IZDEVUMS
ŽURNĀLS TIESISKAI DOMAI UN PRAKSEI