Citā valstī izsniegtas darbnespējas lapas apmaksas nosacījumi

J
jautā:
28. oktobrī, 2015
Aija

Darbinieks (Dānijas pilsonis) strādā algotu darbu Latvijas uzņēmumā, šeit maksā arī visus nodokļus. Darbinieks dodas uz Dāniju veikt operāciju un atgriežoties iesniedz darba devējam Dānijas ārstniecības iestādes izsniegtu slimības lapu. Vai darba devējam šī lapa ir jāapmaksā, ja ir pēc kādiem kritērijiem?

A
atbild:
12. novembrī, 2015
Valsts darba inspekcija
Zaiga Strode, Darba tiesību nodaļas vadošā juriskonsulte

Izskatot jautājumu par ārvalstī izsniegtās darbnespējas lapas apmaksu, vispirms ir jākonstatē, vai pastāv nosacījumi, kas dod tiesisku pamatu ārvalstī izsniegto darbnespēju apliecinošu dokumentu pielīdzināt Latvijā izsniegtajai darbnespējas lapai.

Šie nosacījumi ir ietverti MK noteikumu Nr.152 „Darbnespējas lapu izsniegšanas kārtība” 9.punktā, proti:

„9.1. minētais dokuments satur informāciju, kas ļauj nepārprotami secināt, ka persona, kurai tas izsniegts, dokumentā norādītajā laikposmā bijusi darbnespējīga;

9.2. ārvalstī izsniegtajam dokumentam ir pievienots Valsts valodas likuma 10.panta trešajā daļā noteiktajā kārtībā apliecināts tulkojums valsts valodā, izņemot gadījumus, kad atbilstoši Valsts valodas likuma 10.panta ceturtajai daļai dokumentus pieņem un izskata bez tulkojuma valsts valodā;

9.3. persona, kurai dokuments izsniegts, ir ievērojusi tiesību aktos un starptautiskajos līgumos noteikto kārtību attiecīgajā ārvalstī izsniegto dokumentu īstuma apliecināšanai:

9.3.1. dokuments, kas apliecina darbnespēju, ir izsniegts ārvalstī, kura ir pievienojusies 1961.gada 5.oktobra Hāgas konvencijai par ārvalstu publisko dokumentu legalizācijas prasību atcelšanu un ar kuru Latvijai nav noslēgts līgums par tiesisko palīdzību un tiesiskajām attiecībām, un dokumenta īstums apliecināts minētās konvencijas 3.pantā noteiktajā kārtībā;

9.3.2. dokuments, kas apliecina darbnespēju, ir izsniegts ārvalstī, kura nav pievienojusies šo noteikumu 9.3.1.apakšpunktā minētajai Hāgas konvencijai un ar kuru Latvijai nav noslēgts līgums par tiesisko palīdzību un tiesiskajām attiecībām, un dokuments ir legalizēts Latvijas Republikas Ārlietu ministrijā vai diplomātiskajā (konsulārajā) pārstāvniecībā;

9.3.3. dokuments, kas apliecina darbnespēju, ir izsniegts kādā no ārvalstīm, ar kurām Latvijai ir noslēgts līgums par tiesisko palīdzību un tiesiskajām attiecībām, un dokumenta īstums apliecināts atbilstoši attiecīgā starptautiskā līguma noteikumiem.”

Tātad, ja izsniegtā darbnespējas lapa atbilst iepriekš uzskaitītajām pazīmēm un prasībām, tad darbnespējas periodu ir jāapmaksā likumā „Par maternitātes un slimības pabalstiem” noteiktajā kārtībā.