Lasīšanai: 1 minūte

Kas ir cilvēka dabiskās tiesības

J
jautā:
12. februārī, 2021
Māris Ābele

Labdien! Lūdzu skaidrojumu terminam “cilvēka dabiskās tiesības”. Kā tās tiek nodrošinātas Latvijas teritorijā un citās teritorijās?

A
atbild:
16. februārī, 2021

Kā to skaidro dažādi tiesību avoti, dabiskās tiesības ir pārvalsts, pārpozitīvas tiesības, kas nebalstās valsts likumdošanā. Šīs tiesības izriet no cilvēka dabas neatkarīgi no sociālajiem apstākļiem, un tās var būt pretrunā ar t. s. pozitīvajām tiesībām. Dabiskās tiesības ir tiesības, ko pati daba iemācījusi katrai būtnei. Tās izriet no dabas, cilvēka sirdsapziņas, taisnības, prāta un pretendē uz tik aptverošu spektru, ka to nevar ierobežot ne valsts teritorija, ne ierobežotā laikā spēkā esošie likumi un citi normatīvie akti.

Dabisko tiesību jēdzienu un paplašinātu skaidrojumu jūs varat atrast, piemēram, Nacionālās enciklopēdijas sadaļā “Tiesības”.