Disciplinārsoda veidi – piezīme un rājiens

J
jautā:
06. maijā, 2017
Gunda

Labdien! Vēlos uzzināt, vai darba devējs var sodīt savu darbinieku (un kā, ja var?), ja tas darba procesā aizmirst klientam atdot viņa personu apliecinošu dokumentu jau otro reizi pēc kārtas? Ar klientu pēc tam sazinājās un dokumentu atdeva.

A
atbild:
12. maijā, 2017
Zaida Kalniņa
LV portāls

Darba likuma 90. pantā ir noteikti darbinieka disciplinārsoda veidi darba kārtības vai darba līguma pārkāpuma gadījumos – piezīme un rājiens:

1. Par noteiktās darba kārtības vai darba līguma pārkāpšanu darba devējs darbiniekam var izteikt rakstveida piezīmi vai rājienu, minot tos apstākļus, kas norāda uz pārkāpuma izdarīšanu.

2. Pirms piezīmes vai rājiena izteikšanas darba devējs rakstveidā iepazīstina darbinieku ar viņa izdarītā pārkāpuma būtību un pēc tam pieprasa no viņa rakstveida paskaidrojumu par izdarīto pārkāpumu.

3. Piezīmi vai rājienu izsaka ne vēlāk kā viena mēneša laikā no pārkāpuma atklāšanas dienas, neieskaitot darbinieka pārejošas darbnespējas laiku, kā arī laiku, kad darbinieks ir atvaļinājumā vai neveic darbu citu attaisnojošu iemeslu dēļ, bet ne vēlāk kā 12 mēnešu laikā no pārkāpuma izdarīšanas dienas. Par katru pārkāpumu var izteikt tikai vienu piezīmi vai rājienu. Darba devējam ir pienākums izsniegt darbiniekam rakstveida rīkojumu, ar kuru darbiniekam ir izteikta piezīme vai rājiens.

4. Darbiniekam ir tiesības prasīt piezīmes vai rājiena atcelšanu mēneša laikā no piezīmes vai rājiena izteikšanas dienas šā likuma 94. pantā noteiktajā kārtībā.

5. Ja gada laikā no piezīmes vai rājiena izteikšanas dienas darbiniekam nav izteikta jauna piezīme vai rājiens, viņš uzskatāms par disciplināri nesodītu.