E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 750
Lasīšanai: 3 minūtes

Veselības pārbaudes karte darbiniekam

J
jautā:
04. oktobrī, 2011
Lilita Pinstere

Vai pārdevējam, strādājot ar kases aparātu, ir nepieciešama veselības pārbaudes karte?

A
atbild:
10. oktobrī, 2011
Valsts darba inspekcija
Edgars Timpa, Darba tiesību nodaļas juriskonsults

Atbildot vispārīgi, var teikt, ka no darba aizsardzības aspekta pārdevējam ir nepieciešama veselības pārbaudes karte jeb obligātās veselības pārbaudes karte.

Darba devējam būtu pienākums nosūtīt uz pirmreizējo un turpmāk periodisko veselības pārbaudi darbinieku – pārdevēju, jo darbinieka veselības stāvokli varētu ietekmēt veselībai kaitīgie darba vides faktori, piemēram, psihoemocionālie un fiziskas pārslodzes faktori. Tomēr jāņem vērā, ka šim skaidrojumam ir vispārējs raksturs. Par konkrēto situāciju jākonsultējas pie darba aizsardzības speciālistiem.

Saskaņā ar Darba likuma 28.panta otro daļu: „Ar darba līgumu darbinieks uzņemas veikt noteiktu darbu, pakļaujoties noteiktai darba kārtībai un darba devēja rīkojumiem, bet darba devējs – maksāt nolīgto darba samaksu un nodrošināt taisnīgus, drošus un veselībai nekaitīgus darba apstākļus.” Būtiski ir atzīmēt, ka darba devējam ir pienākums ne tikai maksāt par padarīto darbu, bet arī vienlaikus ir pienākums nodrošināt darbiniekam veselībai nekaitīgus darba apstākļus.

Atbilstoši Darba likuma 33.panta ceturtās daļas, 36., 82.panta un Darba aizsardzības likuma 2., 5. un 15.panta nosacījumiem topošajam darbiniekam jeb pretendentam pirms darba tiesisko attiecību uzsākšanas ir pienākums sniegt darba devējam informāciju par savu veselības stāvokli un, pamatojoties uz darba devēja rīkojumu, veikt veselības pārbaudi.

Savukārt darba devējam atbilstoši Ministru kabineta 2009.gada 10.marta noteikumiem Nr.219 „Kārtība, kādā veicama obligātā veselības pārbaude”  ir pienākums nosūtīt uz veselības pārbaudi pretendentu, ja viņu ir paredzēts nodarbināt darbā, kur viņu veselības stāvokli ietekmē veselībai kaitīgie darba vides faktori, piemēram, psihoemocionālie vai fiziskas pārslodzes faktori.

Tas nozīmē, ka darba devējam pirms darba tiesisko attiecību uzsākšanas obligāti jānosūta pretendents pirmreizējās veselības pārbaudes veikšanai. Pēc tam darba devējs, pamatojoties uz ārsta atzinumu (Obligātās veselības pārbaudes karte) par pretendenta piemērotību paredzētā darba veikšanai, pārliecinās par pretendenta piemērotību.

Vienlaikus jāatzīmē, ka darba devējam ir pienākums atkārtoti nosūtīt darbinieku uz veselības pārbaudi atbilstoši iepriekšminēto Ministru kabineta noteikumu prasībām, piemēram,  periodiskās veselības pārbaudes vai ārpuskārtas (papildu) veselības pārbaudes.

Papildu informāciju varat meklēt šajos tiesību aktos un LV portāla sagatavotajos skaidrojumos:

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 30 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU