E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 36631
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Mājoklis
1
1

Lēmumus par kopīpašuma izmantošanas kārtību pieņem dzīvokļu īpašnieku kopība

J
jautā:
20. jūnijā, 2025
Līga

Sveiki! Dzīvoju daudzdzīvokļu mājā, kaimiņš liedz man iebraukt sētā un novietot savu auto. Kā rīkoties šādā situācijā, vai kaimiņš drīkst šādi rīkoties kopīpašumā?

A
atbild:
Šodien
Linda Ņikona
LV portāls
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

No jautājuma īsti nav saprotams iemesls, kāpēc kaimiņš liedz jums iebraukt daudzdzīvokļu mājas pagalmā un novietot auto, kā arī tas, vai dzīvokļu īpašnieku kopība ir pieņēmusi lēmumu par satiksmes organizēšanas kārtību attiecīgajā daudzdzīvokļu nama pagalmā (kopīpašumā).

Saskaņā ar Ceļu satiksmes noteikumu 141. punktu transportlīdzekļu stāvēšana dzīvojamajās zonās (attiecas arī uz daudzdzīvokļu namu pagalmiem) atļauta tikai speciāli paredzētās stāvvietās. Ja tādu stāvvietu nav vai ja tās ir aizņemtas, tad transport­līdzekļu stāvēšana atļauta tikai vietās, kur tas netraucē gājēju pārvietošanos vai citu transportlīdzekļu braukšanu.

Papildus norādām, ka lēmumus par kopīpašuma izmantošanas kārtības noteikšanu pieņem dzīvokļu īpašnieku kopība saskaņā ar Dzīvokļa īpašuma likumā noteikto kārtību. Lai noteiktu (vai mainītu) satiksmes organizēšanas kārtību, kas ir daudzdzīvokļu namu pagalmā (dzīvojamā zonā), ir nepieciešams dzīvokļu īpašnieku kopības lēmums (par satiksmes organizācijas noteikšanu/maiņu) Dzīvokļa īpašuma likuma 16. panta otrās daļas 2. punkta izpratnē.

Saskaņā ar Dzīvokļa īpašuma likuma 17. panta 71 daļas pirmo teikumu, lai pieņemtu lēmumu par šā likuma 16. panta otrās daļas 2. punktā minētajiem jautājumiem, nepieciešams, lai “par” nobalso dzīvokļu īpašnieki, kuri pārstāv vismaz trīs ceturtdaļas no visiem dzīvokļu īpašumiem.

Dzīvokļa īpašuma likuma 16. panta trešā daļa noteic, ka dzīvokļu īpašnieku kopības lēmums ir saistošs ikvienam dzīvokļa īpašniekam un ir pieņemts, ja “par” balsojuši dzīvokļu īpašnieki, kas pārstāv vairāk nekā pusi no dzīvojamajā mājā esošajiem dzīvokļu īpašumiem, izņemot tos gadījumus, kuros šā likuma 17. pantā paredzēts cits lēmuma pieņemšanai nepieciešamais balsu skaits vai lielāku nepieciešamo balsu skaitu noteikusi pati dzīvokļu īpašnieku kopība.

Plašāku informāciju par dzīvokļu īpašnieku kopība lēmumu pieņemšanu var atrast LV portāla publikācijā “Kā pieņem dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumus”.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 106 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas